Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

More than half of Poles are concerned about the financial consequences of the war in Ukraine

More than half of Poles are concerned about the financial consequences of the war in Ukraine
Wojna w Ukrainie wywołuje obecnie coraz większe obawy finansowe Polaków. (Fot. Getty Images)
63 per cent of Poles are primarily concerned about the financial consequences of the war in Ukraine, according to a survey by Deloitte. However, the percentage of respondents fearing a pandemic is falling.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z czerwcowej edycji badania "Global State of the Consumer Tracker", opracowanego przez firmę doradczą Deloitte, wojna w Ukrainie wywołuje obecnie coraz większe obawy finansowe respondentów. W ostatniej ankiecie wskazało na nie 63 proc. badanych z Polski, co oznacza wzrost o 2 p.p. w porównaniu z kwietniową edycją. Jednocześnie kwestie polityczne wymieniło już tylko 53 proc. ankietowanych (spadek o 8 p.p.), a społeczne – 38 proc.(o 3 p.p. mniej).

Spada również odsetek badanych obawiających się pandemii. W czerwcowym badaniu wskazało na nią ok. 18 proc. ankietowanych, podczas gdy w poprzedniej edycji badania było to 27 proc. Zaznaczono, że od badania przeprowadzonego w lutym oznacza to spadek niepokoju dotyczącego COVID-19 aż o 27 p.p.

Wskazano natomiast, że w dalszym ciągu utrzymuje się bardzo wysoki poziom obaw dotyczących potencjalnego wpływu wojny w Ukrainie na codzienne życie - takiej odpowiedzi udzieliło 95 proc. respondentów badania przeprowadzonego w Polsce. Z kolei 12 proc. wskazało na "delikatne" zaniepokojenie sytuacją za naszą wschodnią granią, a 29 proc. "trochę się nią martwi". Jednak - jak napisano - odsetek "bardzo bojących się wpływu inwazji na ich bieżącą sytuację" spadł o dalsze 4 p.p. i wyniósł w czerwcu 37 proc.

Respondenci, podobnie jak w poprzedniej edycji badania, jako jedną z najpoważniejszych konsekwencji wojny wskazywali wzrost cen paliw (69 proc.) Obawy o możliwość ogrzewania domów wyraziło 65 proc. ankietowanych (wzrost o 3 p.p.), a większe wydatki na produkty spożywcze - 59 proc. (o 2 p.p. więcej).

Według Deloitte w ujęciu globalnym badanie konsumentów pokazało, że od początku roku co miesiąc poziom zaniepokojenia sytuacją inflacyjną regularnie nieznacznie przyrasta – ostatnio do 76 proc. Takie wskazania są najczęstsze w RPA (90 proc., wzrost o 1 p.p.), Hiszpanii (88 proc., wzrost o 2 p.p.) i Irlandii (84 proc., spadek o 1 p.p.). Z takim samym wynikiem do tego grona dołączyli też respondenci z USA.

Wskazano, że w odpowiedziach uzyskanych wśród polskich konsumentów utrzymuje się opinia, że doświadczane przez nich podwyżki nie do końca odzwierciedlają skalę inflacji. Na zbyt wysoki wzrost cen i wykorzystywanie przez firmy sytuacji do zwiększenia własnych przychodów wskazało 60 proc. uczestników badania (wzrost o 2 p.p.), a jedynie co czwarty (spadek o 2 p.p.) ocenił, że dzięki podwyżkom przedsiębiorstwa pokrywają tylko własne rosnące koszty.

Czytaj więcej:

CBOS: 37 proc. Polaków praktykuje wiarę co niedzielę lub częściej

Większość Polaków jest zdania, że w kraju nie ma sprzyjającego klimatu do prowadzenia biznesu

Sondaż dla "Super Expressu": Drożyzna zabiera Polakom wakacje

Instytut Badań Pollster: 89 procent Polaków uważa, że każdemu należy się pomoc

Raport: Średnio 1 358 zł na osobę Polacy planują wydać w tym roku na wakacje

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement