Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish Ministry of Foreign Affairs: Brexit really changes the status of Poles living in the UK

Polish Ministry of Foreign Affairs: Brexit really changes the status of Poles living in the UK
Zakończenie okresu przejściowego po Brexicie nastąpi 31 grudnia 2020 roku, czyli od 1 stycznia 2021 obowiązywać będą nowe regulacje. (Fot. Getty Images)
700 thousand Poles living in Great Britain exercised their right to permanent settlement, recalled Zbigniew Rau, Minister of Foreign Affairs in an interview with TVP Polonia. He added that everyone who wants to work in the UK after Brexit will have to apply for a visa.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zarówno premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, jak i przedstawiciele instytucji unijnych, w tym główny unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier wskazują, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w sprawie przyszłych relacji pozostaje brak porozumienia. Część kwestii dotyczących Brexitu, w tym gwarancje praw obywateli państw członkowskich na Wyspach Brytyjskich oraz praw Brytyjczyków mieszkających w UE, zostały uregulowane, natomiast umowa między UE a Wielką Brytanią miałaby uregulować dalsze stosunki handlowe.

Szef MSZ pytany, czy przedstawiciele Polonii zgłaszają się do placówek dyplomatycznych z zapytaniami dotyczącymi Brexitu, odparł, że Brexit realnie wpływa na zmianę statusu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. "Wiemy już, że z czterech milionów obywateli Unii Europejskiej, obecnie mieszkających W Wielkiej Brytanii z możliwości stałego osiedlenia się na Wyspach Brytyjskich skorzystało zgodnie z danymi brytyjskiego MSW ponad 700 tysięcy naszych rodaków" - poinformował Zbigniew Rau.

Dodał, że polscy konsulowie w Wielkiej Brytanii koncentrują się obecnie na akcji wystawiania paszportów. "Na dłuższą metę one będą bardziej potrzebne niż obecnie honorowane w ruchu między Wielką Brytanią a Rzeczpospolitą Polską dowody osobiste" - podkreślił.

Rau zaznaczył, że Brexit oznacza też zmianę zasad wjazdu obywateli polskich do Wielkiej Brytanii, którzy nie są osiedleni w tym kraju. "Jesteśmy do tej pory przyzwyczajeni do ruchu bezwizowego. On zostanie utrzymany, ale tylko dla tych, którzy będą Wyspy odwiedzać w celach turystycznych, krótkich pobytów biznesowych, naukowych, czyli do sześciu miesięcy, natomiast w pozostałych przypadkach będziemy podlegać obowiązkowi wizowemu" - przypomniał szef polskiej dyplomacji.

"Ci wszyscy, którzy planują pracę w Wielkiej Brytanii, a będą ten kraj odwiedzać z Polski, będą musieli wystąpić o wizy pracownicze" - dodał Rau.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 r., kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Według brytyjskiego premiera, pat w negocjacjach z UE spowodowany jest kwestią rybołówstwa oraz tzw. równymi warunkami gry, czyli żądaniem Brukseli, by Wielka Brytania dostosowywała się do przyszłych unijnych regulacji.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił w niedzielę, że państwa członkowskie są zgodne co do podejścia UE w negocjacjach brexitowych. Podkreślił też, że UE chce utrzymania bliskich relacji z Wielką Brytanią, ale chce także chronić jednolity rynek unijny.

Czytaj więcej:

Nowi studenci z UE mogą otrzymać duży rachunek po przylocie do UK

Home Office i burmistrz Londynu o "settled status": Najlepiej aplikować do 31 grudnia br.

Leczenie w krajach UE po Brexicie. Czy karta EHIC wciąż będzie działać po 31 grudnia?

Brexit: Wakacje w UE, podróż z kotem i ceny w sklepach od 1 stycznia

Od początku 2021 r. handel Polski z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

Johnson powtarza: "Najprawdopodobniej nie będzie umowy z UE"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement