Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

GfK: Poland ranks 29th in the European purchasing power ranking

GfK: Poland ranks 29th in the European purchasing power ranking
Siła nabywcza Polaków rośnie. (Fot. Getty Images)
Poland advanced one place to 29th position in a study measuring the purchasing power of 42 European countries - according to the 'GfK Purchasing Power Europe 2023' study. The average purchasing power per inhabitant of Poland this year is 10.9 thousand euro, while the average for Europe is over 17.6 thousand. euro - added.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Siła nabywcza jest miarą dochodu rozporządzalnego po odliczeniu podatków i składek na cele charytatywne, a także obejmuje otrzymane świadczenia państwowe. Badanie GfK wskazuje na poziomy siły nabywczej w przeliczeniu na osobę, na rok, w euro i jako indeks. Siła nabywcza GfK opiera się na nominalnym dochodzie rozporządzalnym ludności, co oznacza, że wartości nie są korygowane o inflację.

Zgodnie z najnowszym badaniem mierzącym siłę nabywczą, Polska awansowała o jedno miejsce na 29. pozycję z 42 analizowanych europejskich krajów.

"W 2023 r. średnia siła nabywcza na mieszkańca Polski wynosi 10 903 euro. To wynik o około 38 procent poniżej średniej europejskiej" - wskazano w środowej informacji prasowej. Jak dodano, w 2023 r. średnia europejska wynosi 17 688 euro.

Przeciętny Polak jest dziś w stanie pozwolić sobie na więcej niż w przeszłości. (Fot. Getty Images)

Z badania wynika, że w podziale na regiony są jednak "ogromne" różnice. "W Warszawie dochód rozporządzalny netto jest prawie trzykrotnie wyższy niż w znajdującym się na końcu listy powiecie kolneńskim" - podano.

Na szczycie polskiego rankingu zajmuje miasto stołeczne Warszawa z wynikiem 17 980 euro na mieszkańca. Siła nabywcza jest tam o prawie 65 proc. wyższa niż średnia krajowa. Za Warszawą znalazł się Sopot, dalej Wrocław, Katowice, Poznań, Kraków, Bielsko-Biała, Gliwice, Piaseczno, a pierwszą dziesiątkę zamyka powiat Warszawski Zachodni.

Najniższa siła nabywcza w Polsce dotyczy powiatu kolneńskiego z wynikiem 6 765 euro. "Oznacza to, że mieszkańcy powiatu mają do dyspozycji o 38 proc. mniej funduszy na zakupy, czynsz, prąd i oszczędności niż przeciętny Polak" - wyjaśniono.

Najbliżej wartości średniej siły nabywczej znalazł się z kolei powiat sokołowski ze średnim dochodem rozporządzalnym netto w wysokości 10 921 euro na mieszkańca, czyli o około 18 euro więcej niż średnia krajowa.

Czytaj więcej:

Emisje gazów cieplarnianych w UE spadają pomimo wzrostu PKB

Kosztowne spowolnienie gospodarcze w UK. Ile straciła przeciętna rodzina?

"Daily Telegraph": Polska wyrasta na przemysłowe centrum Europy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement