Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

PIE: Poland attractive to Ukrainians despite the pandemic

PIE: Poland attractive to Ukrainians despite the pandemic
Na polskim rynku wciąż brakuje rąk do pracy, dlatego pracodawcy chętnie zatrudniają obywateli Ukrainy. (Fot. Getty Images)
Despite the pandemic, Poland is attractive to Ukrainians. At the end of April this year a record number of foreigners were registered with social insurance - 780 thousand; the largest increase in comparison to March was in the case of Ukrainians, informed the Polish Economic Institute.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W opublikowanej analizie PIE przywołano opinię Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej, która wskazała, że gdyby nie pandemia, liczba ubezpieczonych cudzoziemców przekroczyłaby w Polsce milion osób.

Od 2008 r. liczba cudzoziemców zgłoszonych do ZUS wzrosła aż jedenastokrotnie, z poziomu 65 tys. w 2008 r. do 725 tys. w 2020 r. - podkreślił PIE. Jak podano, większość z nich to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (59 proc.) lub pracujące na umowę-zlecenie (38 proc.).

PIE przypomniał, że od 2015 r. Ukraińcy stanowią ponad połowę wszystkich ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców. W 2020 r. ich udział w tej grupie sięgnął 72 proc.

"Pandemia nie wpłynęła na spadek liczby obcokrajowców objętych ubezpieczeniem ZUS" - wskazano i dodano, że nieco osłabła jednak dynamika wzrostu ich liczby. Jak zauważono, nie zmieniła się również struktura narodowościowa.

Ukraińcy stanowią największą grupę cudzoziemców przebywających w Polsce. Na koniec grudnia 2019 r. była to ponad połowa wszystkich obcokrajowców, których liczba mogła wynosić ponad 2,1 mln według GUS - przypomniał PIE. "W związku z wybuchem pandemii wiosną 2020 r. ubyło 223 tys. cudzoziemców, a wśród nich jedynie kilkadziesiąt tysięcy obywateli Ukrainy" - zwrócono uwagę. Pod koniec 2020 r. liczba ubezpieczonych Ukraińców w Polsce wynosiła 532 tys. osób.

PIE w swojej analizie przytoczył badania prowadzone na zlecenie firmy Personnel Service, z których wynika, iż 46 proc. pracodawców przyznało, że Ukraińcy skorzystali z możliwości przedłużenia pobytu w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jednocześnie, jak wskazano, aż 28 proc. firm zatrudnia obecnie pracowników z Ukrainy, podczas gdy rok temu było to 11 proc.

Wśród większości zagranicznych pracowników zadowolenie z pracy w Polsce utrzymuje się niezmiennie od początku pandemii na bardzo wysokim poziomie. Ponad 90 proc. badanych nie żałuje pozostania w Polsce, a blisko 80 proc. poleci pracę tutaj znajomym i rodzinie - wskazano w analizie.

"Pandemia COVID-19 nie zniechęciła obywateli Ukrainy do przyjazdu do Polski" - dodano. "Mimo tego, że w czasie pierwszej fali wracali do ojczyzny, to już druga fala przyniosła odwrotne zachowania" - wskazano.

Według PIE, do Polski Ukraińców przyciąga rosnące w ich kraju bezrobocie oraz recesja gospodarcza Ukrainy.

"Polską politykę migracyjną czeka zadanie wykorzystania tego trendu, zwłaszcza, że mamy prognozy niedoboru pracowników, a polskie społeczeństwo się starzeje" - ocenił PIE.

Czytaj więcej:

Badanie: 71 proc. Ukraińców pracuje w Polsce poniżej swoich kompetencji

Siła obcych rąk do pracy. "Gdyby nie Ukraińcy, mielibyśmy stagnację"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement