Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish workers don't want to return to offices. They prefer to change jobs

Polish workers don't want to return to offices. They prefer to change jobs
Możliwość pracy zdalnej staje się kluczowa przy wyborze pracodawcy. (Fot. Getty Images)
Forty-six percent of employees say they intend to switch employers if they increase the number of days they work in the office, and more than 30 percent would accept lower wages if it allowed them to decide the number of days they work remotely, according to a survey by Deloitte.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte raportu "Stan pracy hybrydowej w Polsce. Doświadczenia i oczekiwania pracowników", niemal trzy czwarte organizacji wdrożyło jasne regulacje dotyczące pracy zdalnej i hybrydowej. Według autorów opracowania o znaczeniu tych kwestii dla zatrudnionych świadczy to, że 46 proc. respondentów deklaruje, że decyzja o zwiększeniu liczby dni obowiązkowej obecności w biurze skłoniłaby ich do zmiany pracodawcy.

"Polskie przedsiębiorstwa od kilku lat intensywnie eksperymentują, szukając najlepszych rozwiązań w zdalnym czy też hybrydowym modelu pracy. Nasze ogólnopolskie badanie stanu takich sposobów wykonywania obowiązków służbowych pokazuje, że nadal wiele organizacji pracujących w ten sposób nie zadbało o wprowadzenie jasnych reguł, co często przekłada się na niezadowolenie pracowników"- ocenił cytowany w podsumowaniu wyników badania John Guziak z Deloitte.

Jak wskazano w raporcie firmy doradczej, upowszechnienie możliwości pracy spoza biura wymaga wdrożenia odpowiednich zasad i regulacji. Zdecydowana większość (73 proc.) respondentów deklaruje, że w ich organizacjach wprowadzono takie zasady. Przeciwnej odpowiedzi udzielił co czwarty badany.

Najczęściej odpowiednie regulacje pojawiają się w firmach z branży technologicznej (87 proc.), a nieznacznie rzadziej w przedsiębiorstwach finansowo-ubezpieczeniowych (82 proc.) oraz oferujących usługi Shared Services (74 proc.).

Z badania Deloitte wynika, że najbardziej preferowanym modelem jest podział na 2 dni w biurze oraz 3 dni zdalnie – takiej odpowiedzi udzieliło 24 proc. uczestników badania.

Najbardziej preferowanym modelem jest podział na 2 dni w biurze oraz 3 dni zdalnie. (Fot. Getty Images)

41 proc. ankietowanych oceniło indywidualną pracę jako bardziej efektywną podczas pracy zdalnej. Natomiast 39 proc. wskazało biuro jako lepsze miejsce dla współpracy ze swoimi zespołami, zaznaczając, że zaangażowanie współpracowników jest wtedy wyższe.

Według autorów raportu możliwość pracy zdalnej jest dla pracowników jednym z decydujących czynników podczas wyboru pracodawcy. 46 proc. respondentów deklaruje, że decyzja o zwiększeniu liczby dni obowiązkowej obecności w biurze skłoniłaby ich do zmiany firmy.

Jednocześnie ponad 30 proc. ankietowanych wyraziło gotowość zrezygnowania z części wynagrodzenia, aby uzyskać lub zachować możliwość pracy zdalnej w zadowalającym wymiarze dni.

Czytaj więcej:

Możliwość pracy hybrydowej ma pozytywny wpływ na produktywność i zadowolenie pracowników

Polki preferują hybrydowy model pracy

Raport: Hybrydowy model pracy wprowadziła już większość firm w Polsce

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement