Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish doctors: Vitamin infusions can be dangerous

Polish doctors: Vitamin infusions can be dangerous
W Polsce pojawia się coraz więcej ofert wlewów witaminowych. (Fot. Getty Images)
The Ombudsman for Patients' Rights points out that the unjustified administration of vitamin infusions violates the collective rights of patients to health services in accordance with current medical knowledge.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak informuje serwis zgodnie z opinią Rzecznika Praw Pacjenta, podawanie wlewów witaminowych bez uprzedniego wykonania badań potwierdzających wystąpienie deficytu w zakresie substancji odżywczych, witamin i biopierwiastków, które są zawarte w ordynowanych pacjentom produktach leczniczych, narusza zbiorowe prawa pacjentów.

"Skuteczność wlewów witaminowych jest niewielka lub zerowa. W większości przypadków wyrządzają więcej szkody niż pożytku" - tłumaczy na łamach Prawo.pl dr hab. n. med. Magda Wiśniewska z rady ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej.

Dziennikarze Prawo.pl skontaktowali się z jedną z "klinik", które oferują wlewy witaminowe i dowiedzieli się, że aby były one skuteczne, w pierwszym miesiącu terapii należy przyjąć je cztery razy. W kolejnych wystarczą dwa lub jeden wlew. Cena jednego wlewu to wydatek rzędu 450-500 złotych.

Serwis opisuje, że po wpisaniu odpowiedniego hasła do wyszukiwarki internetowej, łatwo się przekonać, że w sieci nie brakuje ofert wlewów witaminowych. Pacjent może odnieść wrażenie, że skoro w ogłoszeniach jest mowa o suplementacji witaminami, to ich podawanie dożylne można włożyć do jednej kategorii z przyjmowaniem suplementów diety. Tak jednak nie jest.

"Witaminy podawane w postaci pozajelitowej, w tym wypadku dożylnie, nie są suplementami, ale preparatami o statucie leków. Preparaty te muszą zachować jałowość, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach" - zaznacza dr hab. n. med. prof. UMP Agnieszka Neumann-Podczaska.

Radca prawny Mirosław Guzik podkreśla na łamach Prawo.pl, że podpisanie przez klienta zgody na wykonanie wlewu przez niefachowca nie zwalnia osoby wykonującej zabieg z odpowiedzialności cywilnej i karnej. "Wiele z tych podmiotów postępuje tak, że klientowi podaje do podpisania zgodę na udzielenie świadczenia. Taka osoba będzie się oczywiście powoływała na takie oświadczenie pacjenta, ale nie wyłącza to jej odpowiedzialności" - zastrzega.

Czytaj więcej:

Suplementacja witaminą D3 nie ma wpływu na wzmocnienie kości zdrowych osób

Badanie: Witamina K chroni komórki przed śmiercią

Duże dawki kwasu foliowego mogą zwiększać ryzyko Covid-19

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement