Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: 8 percent 60-year-olds feel discriminated against because of their age at work

Report: 8 percent 60-year-olds feel discriminated against because of their age at work
Czy starsi pracownicy w Polsce są dyskryminowani? (Fot. Getty Images)
8 percent 60-year-olds feel discriminated against because of their age in the workplace; among people 40+, it is indicated by 3 percent. respondents - according to the report of the Polish Economic Institute.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak zwrócili uwagę analitycy w raporcie PIE "Dyskryminacja ze względu na wiek na polskim rynku pracy – diagnoza", 8 proc. osób w wieku 60-69 lat "miało doświadczenie nacechowane dyskryminacją w miejscu pracy". W grupie badanych w wieku 40+ o takich odczuciach mówi 3 proc. Z kolei 14 proc. ankietowanych w wieku 40-49 lat uważa, że osoby starsze i młodsze funkcjonują w Polsce jako jedna, spójna grupa społeczna, a ponad 60 proc. Polaków powyżej 40. roku życia dostrzega, że "doświadczenie i wiedza osób w wieku 60+ nie są doceniane w polskim społeczeństwie".

Według PIE, "niepokojąco dużo", bo 49 proc. respondentów w wieku 70+ (pracujących lub poszukujących pracy) jest zdania, że osoby starsze są wykluczone z wielu dziedzin życia społecznego. Z kolei 68 proc. badanych w wieku 50-59 lat wolałoby zatrudnić 30-letniego mężczyznę niż równie wykwalifikowanego jego 60-letniego konkurenta.

Agnieszka Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w PIE wskazała na różnicę "między percepcją dyskryminacji i faktycznymi zachowaniami lub postawami o charakterze dyskryminacyjnym".

"Z jednej strony można stwierdzić, że dyskryminacja ze względu na wiek na polskim rynku pracy rzeczywiście występuje. Z drugiej strony wyniki badania osób w wieku 40+ poszukujących pracy i zatrudnionych chcących zmienić miejsce lub stanowisko pracy pokazują, że większość z nich nie ma doświadczeń dyskryminacji w procesie poszukiwania pracy lub w miejscu pracy" - oznajmił. Według niej, może to wynikać m.in. ze zróżnicowanej subiektywnej oceny potencjalnie dyskryminujących zachowań, nieoczywistości takich zachowań lub uznania zróżnicowanego traktowania ze względu na wiek za niebudzące kontrowersji.

Jak wskazali analitycy, Polacy w wieku 40+, wedle własnej oceny, relatywnie rzadko doświadczają dyskryminacji ze względu na wiek w miejscu pracy. "Mniej niż 10 proc. twierdzi, że zdarzyło im się doświadczyć niesprawiedliwego traktowania ze względu na wiek w ciągu ostatnich 5 lat" - zaznaczono.

W raporcie zwrócono uwagę, że w procesach rekrutacyjnych młodsi kandydaci częściej otrzymywali zaproszenie do kolejnych etapów naboru do pracy, niezależnie od płci, miejsca poszukiwania pracy czy doświadczenia zawodowego. W najtrudniejszej sytuacji były starsze kandydatki. "Odsetek pozytywnych odpowiedzi, które otrzymała 52-letnia kandydatka poszukująca pracy niewymagającej doświadczenia wynosił zaledwie 7,56 proc. i był to najniższy wynik w badaniu eksperymentalnym" - wskazano.

Czytaj więcej:

Równouprawnienie w Polsce dopiero za 107 lat? Ruszyła akcja społeczna #nieczekam107lat

"Super Express": Polscy emeryci żądają wyższej waloryzacji

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 05.06.2024
    GBP 5.0606 złEUR 4.3081 złUSD 3.9607 złCHF 4.4397 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement