Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Study: Half of European employers see stress as a key problem

Study: Half of European employers see stress as a key problem
Stres w miejscu pracy nazywany jest często "cichym zabójcą" - zmniejsza produktywność i negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. (Fot. Getty Images)
Nearly half of the surveyed employers in Europe consider stress a key problem in companies, and 65% confirms that the health and well-being of employees has become a priority, according to a study quoted on the occasion of the World Wellbeing Day tomorrow (September 8).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak przekazano w informacji Benefit Systems, blisko połowa pracodawców w Europie, biorących udział w badaniu Great Place to Work (Stress and Wellbeing at Work: A European Outlook), uważa stres za kluczowy problem w ich organizacjach, a 65 proc. z nich potwierdza, że zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stały się strategicznym priorytetem.

Zwrócono uwagę, że pandemia pogłębiła problemy związane z zarządzaniem stresem oraz obniżyła poziom dobrostanu pracowników. "W Światowy Dzień Wellbeingu, obchodzony 8 września, warto zwrócić uwagę na działania zapewniające pracownikom realne wsparcie, poczucie wartości pracy i wpływu na jej przebieg, a także odpowiednie wsparcie w obszarze zdrowia psychofizycznego" - stwierdzono.

Jak przyznał psycholog zdrowia i wykładowca SWPS Mateusz Banaszkiewicz, w pandemii, kiedy łączyliśmy pracę zdalną z obowiązkami domowymi, szukaliśmy rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie. "Jedzenie na wynos, szybkie przekąski, a nawet zajadanie pandemicznego stresu spowodowało zmniejszenie liczby zachowań prozdrowotnych oraz znaczący wzrost wagi wielu z nas, według badań średnio o 5,7 kilograma" - wskazał.

Według przytoczonych w informacji wyników badania MultiSport Index dot. wpływu aktywności fizycznej na motywację i efektywność w pracy, obniżanie w firmie priorytetu dla działań w tym zakresie może doprowadzić do spadku produktywności pracowników i utraty dobrego wizerunku pracodawcy. Z kolei badanie AON "Global Wellbeing Survey 2021" wskazuje, że 50 proc. firm traktuje zaangażowanie pracowników jako ważny wskaźnik oceny swojego biznesu.

Ponadto, zgodnie z MultiSport Index, 60 proc. ankietowanych pracowników potwierdziło, że oczekuje od pracodawców zwiększenia zaangażowania w zakresie wspierania zdrowia i aktywności fizycznej załogi. Opinię tę najczęściej wyrażają osoby pracujące w przedsiębiorstwach średniej wielkości, zatrudniających od 50 do 250 osób. Według Banaszkiewicza, 41 proc. ćwiczących Polaków uważa, że aktywność fizyczna niweluje stres związany z pandemią.

Powołując się na Global Wellbeing Survey 2021 zaznaczył, że od początku pandemii wielu pracowników odczuło problemy związane ze zdrowiem psychicznym, w tym spadkiem produktywności - 42 proc. pracowników doświadczyło pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, 28 proc. ma problemy z koncentracją w pracy, 20 proc. potrzebuje więcej czasu na realizację obowiązków zawodowych, a 15 proc. odczuwa problemy z rozumowaniem i podejmowaniem decyzji.

Zdaniem Emilii Rogalewicz z zarządu Benefit Systems, organizacje zmieniły się tak samo jak nasz styl życia, potrzeby i oczekiwania, a także sposoby na funkcjonowanie w ramach pandemicznych obostrzeń. "Z naszych analiz wynika, że potrzebne są elastyczne i dostępne 24/7 rozwiązania dla pracowników zarówno wyjątkowo aktywnych fizyczne, jak i stroniących od nadgodzin na siłowni" - stwierdziła.

Czytaj więcej:

W czasie pandemii koronawirusa w UK rozpadł się co 5. związek

Badanie: Co 3. Polak w czasie pandemii skarży się na pogorszenie zdrowia psychicznego

Polacy przekonali się do zdalnej pracy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement