Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Northern Irish parties have agreed to co-form the government again

The Northern Irish parties have agreed to co-form the government again
Na zdjęciu: Budynek północnoirlandzkiego parlamentu - Northern Ireland Assembly - w Belfaście. (Fot. Getty Images)
Major Northern Irish political parties have agreed to co-form government, opening the way to restoring the province's autonomous authorities and ending the political crisis that has been going on for three years.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Projekt porozumienia, które wypracowano po trwających dziewięć miesięcy negocjacjach, przedstawili w czwartek późnym wieczorem brytyjski minister ds. Irlandii Północnej Julian Smith oraz wicepremier Irlandii Simon Coveney. Jego warunki najpierw zaakceptowała reprezentująca protestancką większość Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), a wczoraj późnym popołudniem republikańska Sinn Fein.

"Mamy teraz podstawę do podziału władzy i jesteśmy gotowi na to. Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że przed nami stoją poważne wyzwania, ale najważniejszym wyzwaniem będzie zapewnienie prawdziwego podziału władzy opartego na równości" - oświadczyła liderka Sinn Fein Mary Lou McDonald.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zbierze się ponownie Zgromadzenie Irlandii Północnej, czyli tamtejszy parlament. Po przedstawieniu projektu porozumienia Smith zwrócił się do jego spikera, by wezwał posłów na piątek, ale ponieważ akceptacja porozumienia się przeciągała, ostatecznie jeszcze do tego nie doszło. Niemniej wydaje się, że kryzys został zakończony. W poniedziałek 13 stycznia upływa termin na zawarcie porozumienia. Gdyby go nie osiągnięto, koniecznie byłoby rozpisanie nowych wyborów.

Liderka ugrupowania Sinn Fein - Mary Lou McDonald - potwierdziła zawarcie porozumienia. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 roku, które kończyło konflikt w Irlandii Północnej, rząd tej prowincji muszą wspólnie tworzyć największe partie reprezentujące społeczność protestancką i katolicką, czyli obecnie właśnie DUP i Sinn Fein.

Jednak ich rząd upadł w styczniu 2017 roku wskutek licznych sporów, z których najważniejsze dotyczyły żądania Sinn Fein, by uznać irlandzki za język urzędowy oraz sprawy wyjaśniania i rozliczania zabójstw dokonanych podczas konfliktu. Od tego czasu Irlandia Północna pozostawała w praktyce pod bezpośrednim zarządem Londynu.

Brak funkcjonujących władz prowincji skutkował zarówno problemami w życiu codziennym, takimi jak niemożność spełnienia postulatów strajkujących obecnie pielęgniarek, jak i fundamentalnymi zmianami społecznymi - wejściem w życie przegłosowanej przez brytyjską Izbę Gmin ustawy znacząco liberalizującej przerywanie ciąży oraz mającą wkrótce wejść w życie ustawą uznającą małżeństwa jednopłciowe.

Znaczenie północnoirlandzkiego Zgromadzenia wzrośnie także z tego powodu, że zgodnie z postanowieniami porozumienia zawartego przez rząd brytyjski z Unią Europejską, będzie ono co cztery lata decydować, czy Irlandia Północna pozostanie częścią jednolitego unijnego rynku.

Czytaj więcej:

Bez przełomu w rozmowach o przywróceniu autonomii w Irlandii Płn.

Rekordowe 900 tys. wniosków o irlandzki paszport

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement