Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish breakers of Enigma code commemorated in London

Polish breakers of Enigma code commemorated in London
To już kolejna inicjatywa mająca na celu przypomnienie o zasługach polskich kryptologów. (Fot. Twitter/@PolishEmbassyUK)
Arkady Rzegocki, the Polish ambassador to the UK unveiled a plaque commemorating the Polish cryptologists, who helped break the codes of the German cypher machine Enigma.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tablicę, wykonaną z brązu i sfinansowaną przez Ambasadę RP w Londynie, odsłonił ambasador Arkady Rzegocki. "W przededniu święta odzyskania niepodległości zebraliśmy się dziś, żeby uhonorować dokonania ludzi, których umiejętności, upór i poczucie misji pomogły skrócić największy w dziejach ludzkości konflikt wojenny" - podkreślił podczas uroczystości ambasador.

Przypomniał, że w tym roku przypada nie tylko 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, ale też przekazania przez Polaków metod łamania szyfru Enigmy Francuzom i Brytyjczykom, co miało miejsce tuż przed rozpoczęciem wojny.

Wyraził też nadzieję, iż dokonania polskich kryptologów, wciąż jeszcze niewystarczająco znane na świecie, dzięki podejmowanym działaniom na rzecz ich rozpropagowania zostaną w należyty sposób docenione.

"Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w kierunku upowszechniania wiedzy o historii polskiego wkładu w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Odkrycia bohaterów dzisiejszej uroczystości przyczyniły się do ocalenia milionów ludzkich istnień" - przypomniał ambasador Rzegocki.

"Niech ta tablica przypomina nam i przyszłym pokoleniom o ich poświeceniu, a wysiłki polskich matematyków i współpraca z Brytyjczykami i Francuzami niech będą ważnym punktem odniesienia dla budowania jeszcze bliższych relacji między naszymi narodami" - dodał.

Osłonięcie tablicy w kościele św. Andrzeja Boboli to już kolejna inicjatywa mająca na celu przypomnienie o zasługach polskich kryptologów.

W 2002 r. w posiadłości Bletchley Park, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się kwatera brytyjskich kryptologów, odsłonięto tablicę informującą o tym, iż Rejewski, Różycki i Zygalski byli pierwszymi, którzy złamali szyfr Enigmy. Taka sama tablica wisi w ambasadzie RP.

Z kolei w siedzibie brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, obok egzemplarza Enigmy, mieści się napis informujący o wkładzie polskich kryptologów w łamanie jej szyfru.

W marcu 2018 r. w ramach otwarcia nowej wieloletniej wystawy o bombach kryptologicznych w Bletchley Park stanęła sfinansowana przez ambasadę replika bomby kryptologicznej Rejewskiego.

We wrześniu 2018 r. w ogrodzie pamięci w Chichester Crematorium odsłonięto tablicę upamiętniająca Zygalskiego, co było inicjatywą rodziny kryptologa, a w Bletchley Park i ambasadzie odbyła się premiera książki "X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy" autorstwa Dermota Turinga, w której autor podkreśla, że bez osiągnięć polskich naukowców, prace i odkrycia jego wujka Alana Turinga byłyby znaczcie spowolnione, o ile w ogóle możliwe.

Czytaj więcej:

Londyn: Ujawniono tajną bazę brytyjskiego wywiadu

Brytyjscy posłowie o wkładzie Polaków podczas II wojny światowej

Londyn: Enigma na nowej wystawie o kryptografii i wywiadzie

Bratanek Turinga: Złamanie kodu Enigmy to sukces wielu osób

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement