Menu

Polish breakers of Enigma code commemorated in London

Polish breakers of Enigma code commemorated in London
To już kolejna inicjatywa mająca na celu przypomnienie o zasługach polskich kryptologów. (Fot. Twitter/@PolishEmbassyUK)
Arkady Rzegocki, the Polish ambassador to the UK unveiled a plaque commemorating the Polish cryptologists, who helped break the codes of the German cypher machine Enigma.
Advertisement
News available in Polish

Tablicę, wykonaną z brązu i sfinansowaną przez Ambasadę RP w Londynie, odsłonił ambasador Arkady Rzegocki. "W przededniu święta odzyskania niepodległości zebraliśmy się dziś, żeby uhonorować dokonania ludzi, których umiejętności, upór i poczucie misji pomogły skrócić największy w dziejach ludzkości konflikt wojenny" - podkreślił podczas uroczystości ambasador.

Przypomniał, że w tym roku przypada nie tylko 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, ale też przekazania przez Polaków metod łamania szyfru Enigmy Francuzom i Brytyjczykom, co miało miejsce tuż przed rozpoczęciem wojny.

Wyraził też nadzieję, iż dokonania polskich kryptologów, wciąż jeszcze niewystarczająco znane na świecie, dzięki podejmowanym działaniom na rzecz ich rozpropagowania zostaną w należyty sposób docenione.

"Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w kierunku upowszechniania wiedzy o historii polskiego wkładu w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Odkrycia bohaterów dzisiejszej uroczystości przyczyniły się do ocalenia milionów ludzkich istnień" - przypomniał ambasador Rzegocki.

"Niech ta tablica przypomina nam i przyszłym pokoleniom o ich poświeceniu, a wysiłki polskich matematyków i współpraca z Brytyjczykami i Francuzami niech będą ważnym punktem odniesienia dla budowania jeszcze bliższych relacji między naszymi narodami" - dodał.

Osłonięcie tablicy w kościele św. Andrzeja Boboli to już kolejna inicjatywa mająca na celu przypomnienie o zasługach polskich kryptologów.

W 2002 r. w posiadłości Bletchley Park, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się kwatera brytyjskich kryptologów, odsłonięto tablicę informującą o tym, iż Rejewski, Różycki i Zygalski byli pierwszymi, którzy złamali szyfr Enigmy. Taka sama tablica wisi w ambasadzie RP.

Z kolei w siedzibie brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, obok egzemplarza Enigmy, mieści się napis informujący o wkładzie polskich kryptologów w łamanie jej szyfru.

W marcu 2018 r. w ramach otwarcia nowej wieloletniej wystawy o bombach kryptologicznych w Bletchley Park stanęła sfinansowana przez ambasadę replika bomby kryptologicznej Rejewskiego.

We wrześniu 2018 r. w ogrodzie pamięci w Chichester Crematorium odsłonięto tablicę upamiętniająca Zygalskiego, co było inicjatywą rodziny kryptologa, a w Bletchley Park i ambasadzie odbyła się premiera książki "X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy" autorstwa Dermota Turinga, w której autor podkreśla, że bez osiągnięć polskich naukowców, prace i odkrycia jego wujka Alana Turinga byłyby znaczcie spowolnione, o ile w ogóle możliwe.

Czytaj więcej:

Londyn: Ujawniono tajną bazę brytyjskiego wywiadu

Brytyjscy posłowie o wkładzie Polaków podczas II wojny światowej

Londyn: Enigma na nowej wystawie o kryptografii i wywiadzie

Bratanek Turinga: Złamanie kodu Enigmy to sukces wielu osób

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement