Polish tennis players in Madrid: Swiatek advanced to the 1/8 final, Hurkacz dropped out

Iga Świątek jest w doskonałej formie. (Fot. Jose Manuel Alvarez/Quality Sport Images/Getty Images)
Iga Swiatek has advanced to the 1/8 finals of the WTA 1000 tournament on the courts in Madrid. The number one seeded Polish tennis player won yesterday against American Bernarda Pera (No. 28.) 6:3, 6:2. The meeting lasted one hour and 15 minutes. Hubert Hurkacz, on the other hand, dropped out in the third round of the ATP 1000 tournament in Madrid. Yesterday, the Polish tennis player lost to Croat

21-latka z Raszyna do Madrytu pojechała świeżo po obronie tytułu w Stuttgarcie, gdzie zainaugurowała tegoroczne zmagania na "mączce". W pierwszej rundzie miała tzw. wolny los, a w drugiej wygrała z Austriaczką Julią Grabher 6:3, 6:2.

Mecz z Perą praktycznie pozbawiony był historii. Amerykanka popełniła w nim aż 25 niewymuszonych błędów, wobec zaledwie dziewięciu Świątek.

Jedyny interesujący moment miał miejsce na początku meczu. Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wygrała gema otwarcia, a w kolejnym była blisko uzyskania przełamania prowadząc 40-0. Pera wyszła jednak z opresji i następnie sama przełamała Świątek.

Odpowiedź Polki była jednak piorunująca. Wygrała cztery gemy z rzędu i całkowicie przejęła kontrolę nad pojedynkiem. Chwilę później zamknęła pierwszego seta. Drugiego zaczęła fenomenalnie. Po kilkunastu minutach prowadziła w nim 5:1.

To jej drugi występ w Madrycie. Dwa lata temu w trzeciej rundzie uległa ówczesnej liderce światowego rankingu Australijce Ashleigh Barty 5:7, 4:6. W poprzednim sezonie w stolicy Hiszpanii zabrakło jej z powodu problemów z barkiem.

Licząc od French Open 2020 impreza w Madrycie jest 10. na korcie ziemnym, w której startuje Świątek. Wygrała sześć z nich (French Open 2020 i 2022, Rzym 2021 i 2022 oraz Stuttgart 2022 i 2023). Łącznie z wczorajszą wygraną może się w nich pochwalić bilansem meczów 43-3.

Kolejną rywalką Świątek będzie Rosjanka Jekaterina Aleksandrowa. Z Aleksandrową liderka światowego rankingu mierzyła się wcześniej dwa razy. W 2021 roku uległa jej w Melbourne, a w poprzednim sezonie podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego po trzysetowym boju była górą w półfinale w Ostrawie.

Wynik meczu 3. rundy:

Iga Świątek (Polska, 1) - Bernarda Pera (USA, 28) 6:3, 6:2.

Tymczasem Hubert Hurkacz odpadł w trzeciej rundzie turnieju ATP 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Rozstawiony z numerem 12. polski tenisista przegrał z Chorwatem Borną Coricem (nr 17.) 6:7 (3-7), 3:6.

Hurkacz w pierwszej rundzie miał tzw. wolny los, a w drugiej pokonał Francuza Richarda Gasqueta 6:7 (9-11), 6:4, 7:5.

Trwające ponad półtorej godziny spotkanie było wyrównane, ale Coric był lepszy w kluczowych momentach.

W poprzednim sezonie Hurkacz dotarł w Madrycie do ćwierćfinału, co oznacza, że jego rankingowy dorobek znów zostanie uszczuplony.

Już wcześniej Hurkacz odpadł w deblu, w którym grał w parze z Amerykaninem Benem Sheltonem.

Borna Coric (Chorwacja, 17) - Hubert Hurkacz (Polska, 12) 7:6 (7-3), 6:3.