Polish boxers to dream of European Championships in Bulgaria

Tomasz Jabłonski and Igor Jakubowski are in semi final of European Championships in Bulgaria. The Poles dreams of final.

Dokładnie pół roku temu, tj. 13 lutego Jabłoński pokonał na punkty Cavallaro w rozegranym w Koninie meczu ligi World Series of Boxing pomiędzy Rafako Hussars Poland i Italia Thunder (2:3). Drugi punkt wywalczył Jakubowski.

Biało-czerwoni mają zapewnione brązowe krążki ME. Ostatnim polskim medalistą był Marcin Łęgowski (64 kg), który stanął na najniższym stopniu podium w Liverpoolu w 2008 roku.

Cztery lata wcześniej w chorwackiej Puli medale - również brązowe - wywalczyli Andrzej Rżany (51 kg), Andrzej Liczik (54 kg) i Aleksy Kuziemski (81 kg). W obu tych turniejach kadrę prowadził trener Ludwik Buczyński, dziś asystent Zbigniewa Rauby. W finale mistrzostw kontynentu polskich pięściarzy nie było od 1993 roku - w tureckiej Bursie złoto wywalczył Jacek Bielski (60 kg), a srebro Robert Ciba (54 kg).

W Samokowie stawką jest nie tylko awans do finału, ale również walka o kwalifikacje na jesienne mistrzostwa świata w Dausze. Z każdej wagi nominacje otrzyma tylko po sześciu zawodników. Jabłoński i Jakubowski są pewni startu w Katarze, zaś w piątek rozstrzygnie się sprawa wyjazdu przegranych w ćwierćfinałach Dawida Jagodzińskiego (49 kg, Astoria Bydgoszcz) i Mateusz Tryc (81 kg, Fenix Warszawa).

Jeśli półfinałowe pojedynki wygrają ich pogromcy - Brytyjczycy Harvey Horn i Joshua Buatsi - wówczas ci dwaj podopieczni Rauby też powalczą w MŚ.