Menu

Poles are preparing for Planica, the last stop in the season

Poles are preparing for Planica, the last stop in the season
Jakub Wolny w niedzielę na mamucie w Vikersund 24-latek pokazał, że ma zadatki na świetnego lotnika. (Fot. Facebook/Jakub Wolny)
Thursday's qualifying at the mammoth stadium in Planica, the 2018/19 World Cup final in ski jumping will begin. Japanese Ryoyu Kobayashi has already secured the Crystal Ball for the triumph in the cycle, but there is still a fight in the flight classification.
Advertisement
News available in Polish

Kobayashi to objawienie sezonu. Zaczął go od wygrania dziewięciu z 12 pierwszych konkursów. Później 22-latek zwyciężył jeszcze trzykrotnie. Nawiązać z nim walki nikt nie potrafił. Więcej niż jedną wygraną ma na koncie tylko dwóch skoczków - Austriak Stefan Kraft (cztery) i Kamil Stoch (dwie).

Japończyk był najlepszy w Turnieju Czterech Skoczni, a także zakończonym w niedzielę cyklu Raw Air. Do zdobycia pozostało jeszcze jedno trofeum - mała Kryształowa Kula za rywalizację w lotach.

Najbliżej jej zdobycia jest obecnie... Kobayashi. W klasyfikacji o 16 punktów wyprzedza drugiego Niemca Markusa Eisenbichlera i o 20 trzeciego Stocha. Indywidualnie na planickim mamucie zawodnicy będą rywalizowali dwukrotnie - w piątek i w niedzielę. Na sobotę zaplanowano rywalizację drużynową.

Żadnemu Polakowi nie udało się jeszcze zostać najlepszym lotnikiem sezonu. Stoch często podkreślał, że lubi rywalizację w Planicy, jednak końcówka Raw Air nie była dobra w wykonaniu trzykrotnego mistrza olimpijskiego i trudno przewidzieć w jakiej dyspozycji będzie w Słowenii.

Mimo wszystko dla Polaków mijający sezon PŚ jest udany. W 26 konkursach aż 21 razy podopieczni trenera Stefana Horngachera stawali na podium, co nigdy wcześniej biało-czerwonym nie udawało się tak często. Dziewięć razy dokonał tego Stoch, a po sześć razy Piotr Żyła i Dawid Kubacki, który w Predazzo cieszył się z pierwszego zwycięstwa w karierze. Pięciokrotnie zawody kończyły się z dwójką Polaków na podium.

Być może w Planicy tę statystykę poprawi jeszcze Jakub Wolny. W niedzielę na mamucie w Vikersund 24-latek pokazał, że ma zadatki na świetnego lotnika. Zajmując czwarte miejsce osiągnął najlepszy wynik w karierze.

Polacy wygrali również dwa konkursy drużynowe i wyraźnie przewodzą w Pucharze Narodów. Drugich Niemców wyprzedzają o 388 pkt. Zwyciężyć w klasyfikacji zespołowej jak na razie udało się im tylko raz - w sezonie 2016/17. W poprzednim zajęli trzecie miejsce, choć indywidualnie najlepszy był Stoch.

Finałowe zawody w Planicy mogą być ostatnimi pod wodzą Horngachera. Wciąż nie potwierdzono odejścia austriackiego szkoleniowca, ale nie jest tajemnicą, że negocjuje z niemiecką federacja objęcie tamtejszej reprezentacji.

Program PŚ w Planicy (czas GMT):

czwartek, 21 marca
9:00 - oficjalny trening
10:00 - kwalifikacje

piątek, 22 marca
12:30 - seria próbna
13:30 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

sobota, 23 marca
8:00 - seria próbna
9:00 - pierwsza seria konkursu drużynowego

niedziela, 24 marca
8:00 - seria próbna
9:00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement