Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles positively assess the growing number of foreigners in the country

Poles positively assess the growing number of foreigners in the country
70% Polaków uważa, że obcokrajowcy mogą czuć się bezpiecznie w kraju. (Fot. Getty Images)
Most Poles positively assesses the increasing number of foreigners in our country - according to social research on the opinion about immigrants.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Celem sondażu było zbadanie postaw Polaków wobec zjawiska rosnącej liczby obcokrajowców oraz zbadanie świadomości i ocen działań podejmowanych przez państwo w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa.

Jak wynika z badania, dwie trzecie respondentów określiło swoje odczucia wobec obcokrajowców jako zdecydowanie lub raczej pozytywne. Na pytanie o ocenę rosnącej liczby imigrantów w Polsce, 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że ma zdecydowanie pozytywne odczucia, natomiast 53 proc. raczej pozytywne.

16 proc. Polaków negatywnie, a 6 proc. - zdecydowanie negatywnie oceniło rosnącą liczbę obcokrajowców w naszym kraju. Bardziej pozytywnie to zjawisko oceniają osoby lepiej wykształcone; aż 75 proc. osób z wyższym wykształceniem ma zdecydowanie lub raczej pozytywne odczucia wobec imigrantów w Polsce. Badanie pokazało, że większość z nas (70 proc.) uważa, że obcokrajowcy oraz osoby innego wyznania mogą się czuć w Polsce bezpiecznie, natomiast 25 proc. - ma odmienne zdanie.

Tylko nieco ponad połowa Polaków (52 proc.) wie o tym, że przestępstwa wynikające z uprzedzeń są ścigane z urzędu – wynika z badania. 13 proc. ankietowanych uznało, że przestępstwa z nienawiści nie są ścigane urzędowo, a 35 proc. stwierdziło, że nie zna odpowiedzi na to pytanie. Wyniki badania pokazują, że świadomość w tym aspekcie zwiększa się wraz ze wzrostem wykształcenia; wśród osób z wyższym wykształceniem odsetek ten wynosi 58 proc., a wśród osób z wykształceniem podstawowym - 46 proc.

Od 2009 r. w policji prowadzone są szkolenia poświęcone problematyce przestępstw z nienawiści, w szczególności ich specyfice, procesowi wykrywczemu, czy postępowaniu z ofiarami. Do połowy 2014 r. przeszkolono ok. 72 tys. funkcjonariuszy. Ponadto na początku 2014 r. MSW rozpoczęło kampanię: Racism. Say it to fight it (Rasizm. Walczę, nie milczę), której celem było przekazanie cudzoziemcom wiedzy na temat obowiązującego w Polsce prawa dotyczącego przestępstw z nienawiści. 

Sondaż "Imigranci w Polsce, Opinie Polaków na temat zjawiska" zrealizowano na zlecenie MSW w dniach 27 - 29 listopada br. metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej tysiąca osób powyżej 16 roku życia.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.06.2024
    GBP 5.0181 złEUR 4.2817 złUSD 3.9501 złCHF 4.3756 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement