Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles evaluate the Sejm of the expiring term. There is a new CBOS survey

Poles evaluate the Sejm of the expiring term. There is a new CBOS survey
Jak Polacy oceniają Sejm minionej kadencji? (Fot. Getty Images)
39 percent Poles believe that the Sejm of the expiring term did a lot, but also neglected a lot - according to a CBOS survey. As reported, the evaluation of the work of the Upper Chamber has deteriorated compared to the beginning of the term. Every third respondent expects that the newly elected Sejm will be better than the previous one.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W badaniu "Ocena Sejmu IX kadencji i oczekiwania wobec nowego" zapytał, jak wyborcy oceniają minioną kadencję Sejmu. Jak wskazano, poprzednia, VIII kadencja Sejmu (2015-2019) była stosunkowo dobrze oceniana przez respondentów. Doszło wówczas do rzadkiej sytuacji, kiedy ocen pozytywnych było więcej niż negatywnych. Po zakończeniu IX kadencji ocena działalności Sejmu wypada lepiej niż w poprzednich latach, jednak gorzej niż na początku kadencji - podkreślono.

16 proc. osób stwierdziło, że Sejmowi IX kadencji udało się rozwiązać wiele ważnych dla kraju spraw, co - jak zauważono - jest drugim spośród najwyższych wyników w dotychczasowych badaniach. Najwyższy jak dotąd odsetek takich wskazań (25 proc.) zanotował Sejm VIII kadencji.

Już wkrótce w Polsce zmieni się władza. (Fot. Getty Images)

Ocenę "dużo zrobił, ale też dużo zaniedbał" wybrała największa grupa badanych – 39 proc. 20 proc. ankietowanych uznało, że Sejm upływającej kadencji praktycznie nic nie zrobił, a 18 proc., że jego działalność była szkodliwa dla kraju.

Respondenci ocenili w badaniu też autorytet mijającej, IX kadencji Sejmu i decyzje, jakie podejmował. Wskazano, że wśród ogółu respondentów przeważa krytyczna opinia o odchodzącym Sejmie: że nie miał autorytetu w społeczeństwie (64 proc.), podejmował nietrafne decyzje (50 proc.) oraz że działał głównie dla partii i polityków (57 proc.).

W kwestii wagi spraw, którymi Sejm się zajmował, poglądy są spolaryzowane: 43 proc. respondentów uważa, że były one mało istotne, 39 proc. – że były to sprawy o podstawowym znaczeniu dla kraju.

Najbardziej skłonni do wysokich ocen są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, natomiast wyborcy pozostałych ugrupowań wystawiają dużo bardziej krytyczne oceny.

Respondentów zapytano też, jakie mają oczekiwania związane z nowo wybranym parlamentem. Co trzeci respondent spodziewa się, że będzie on lepszy od poprzedniego.

Czytaj więcej:

Sondaż IBRiS: Komu dziś ufają Polacy? Rafał Trzaskowski na czele rankingu

CBOS: Ponad połowa Polaków wyraża zadowolenie z wyniku wyborów parlamentarnych

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement