Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poland: Fewer salary increases in 2024? Exception is construction sector

Poland: Fewer salary increases in 2024? Exception is construction sector
W porównaniu z zeszłym rokiem, wyraźnie wyższy jest odsetek pracodawców, którzy planują podwyżki przekraczające 7 proc. (Fot. Getty Images)
60 percent Polish companies declare that they do not plan to increase salaries in the second half of this year, while 34 percent has such an intention - according to a report by the Randstad institute. 31 percent companies intend to start new recruitment in the second half of the year.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W czerwcowym wydaniu raportu Plany Pracodawców autorstwa instytutu badawczego Randstad wskazano, że 60 proc. polskich pracodawców nie planuje zwiększenia wypłat dla swoich pracowników, 34 proc. ma taki zamiar, a 2 proc. planuje redukcję płac. Wśród branży, która najliczniej deklaruje podwyżki, znalazło się budownictwo.

Dodano, że choć w drugiej połowie roku firmy zazwyczaj rzadziej decydują się na podwyżkę, to "wciąż liczba tych deklaracji jest rekordowo wysoka w ujęciu sezonowym". W porównaniu z zeszłym rokiem, wyraźnie wyższy jest odsetek pracodawców, którzy planują podwyżki przekraczające 7 proc., ale jak wskazano, najprawdopodobniej na takie rozwiązanie zdecydują się firmy, które nie aktualizowały płac z początkiem roku.

Plan rekrutacji nowych pracowników w drugiej połowie br. zadeklarowało 31 proc. firm, 7 proc. chce zmniejszyć zatrudnienie, natomiast 59 proc. nie planuje zmian. Zdaniem autorów, wynika to z poprawy sytuacji materialnej firm - 54 proc. stwierdziło, że sytuacja finansowa firmy jest dobra, a 10 proc. - że bardzo dobra.

Podwyżek mogą się spodziewać pracownicy branży budowlanej.
(Fot. Getty Images)

Autorzy raportu zaznaczyli jednak, że choć odsetek deklarujących dobrą sytuację utrzymuje się na podobnym poziomie, to wzrósł odsetek deklarujących złą, co widoczne jest szczególnie w branży transportowo-logistycznej.

W porównaniu z I kwartałem ub. r. wzrósł odsetek firm, które prowadziły działania rekrutacyjne, jednak dalej głównym powodem jest wypełnianie wakatów, które powstały na skutek rotacji pracowników - przekazano w publikacji.

Wyraźnie częściej rekrutacji dokonują duzi pracodawcy, szczególnie z branży handlu oraz budownictwa. 52 proc. badanych odpowiedziało, że powodem poszukiwań nowych pracowników było obsadzanie istniejących wakatów, rekrutacja na nowe stanowiska to 38 proc.

34 proc. firm stwierdziło, że zamierza zatrudnić pracowników sezonowych, co wynika z sezonu urlopowego. Wśród deklarowanych motywów wskazano staż i praktyki (18 proc.), sezonową działalność (12 proc) oraz urlopy pracowników (12 proc.) - poinformowano.

Badanie było realizowane od 11 marca do 29 kwietnia 2024 r. Przeprowadzono 837 wywiadów metodą CATI oraz 163 metodą CAWI. Próba badawcza jest reprezentatywna ze względu na branżę i region. Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług (np. rolnictwo, górnictwo).

Czytaj więcej:

Zarobki w sektorze budowlanym w Polsce mogą wzrosnąć w tym roku o 10-15 proc.

Brytyjska branża budowlana się odradza. Rośnie najszybciej od dwóch lat

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.07.2024
  GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement