Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

For health Poles are going abroad

For health Poles are going abroad
Żeby dostać się do specjalisty w Polsce, czasami trzeba czekać nawet ponad rok. (Fot. Getty Images)
The Czech Republic, Germany and Lithuania are the most popular destinations for Poles to travel to medical services at the expense of the National Health Fund.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta informuje, że w 2018 r. Czesi wykonali aż 98,5 proc. wszystkich zagranicznych operacji zaćmy na koszt NFZ. "Najchętniej korzystali z nich mieszkańcy Śląska (5,7 tys. wniosków), Dolnego Śląska (4 tys.) i Małopolski (2 tys.)" - czytamy.

Marcin Pakulski, były prezes NFZ wyjaśnia, dlaczego najwięcej jest osób z południowych województw. "Jest blisko i nie ma bariery językowej, a czeskie kliniki coraz częściej zatrudniają polskich lekarzy i pielęgniarki. Jednak najważniejszym powodem są kolejki. Ponad rok czekania to wciąż bardzo długo. Polacy korzystają więc z dyrektywy transgranicznej, która gwarantuje obywatelom UE równy dostęp do świadczeń" - dodaje Pakulski.

"Są co prawda ośrodki, w których na operację zaćmy można się zapisać jeszcze w tym roku, np. Szpital MSWiA w Warszawie - zgodnie z informatorem NFZ pierwszy wolny termin to 31 października 2019 r. - ale w niektórych poczekamy trzy lata, jak w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu (wolny termin to 7 listopada 2022 r.) - czytamy dalej w gazecie.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przyznaje na łamach "Rz", że obsługa wniosków o zwrot za koszty leczenia jest dla NFZ kosztowna i czasochłonna. Z kolei prof. Marek Rękas z Wojskowego Instytutu Medycznego wyraża nadzieje, że w miarę zmniejszania się kolejki liczba wyjazdów zmaleje."

"W 2018 r. za granicą przeprowadzono o 1,26 proc. mniej zabiegów niż rok wcześniej" - czytamy dalej w gazecie.

"Rok temu, dzięki dodatkowym kryteriom kwalifikacji do operacji autorstwa prof. Rękasa, kolejka do zabiegu zmniejszyła się z dwóch lat do roku. Okazało się, że wiele osób nie potrzebowało operacji i zapisywało się na nie na wszelki wypadek. Gdyby w ramach zeszłorocznego zniesienia limitów okuliści wykonali 370 tys., a nie 320 tys. zabiegów, polska lista oczekujących byłaby równa średniej europejskiej. Niestety, z tym jest trudno ze względu na żądania płacowe lekarzy" - podaje dziennik. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement