Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles like Czechs and Slovaks the most. The least Arabs and Roma

Poles like Czechs and Slovaks the most. The least Arabs and Roma
Nie dość że najbardziej lubimy Czechów, to jeszcze bardzo nieduży odsetek Polaków nie lubi tej nacji. (Fot. Getty Images)
Poles are most fond of Czechs (53 percent) and Slovaks (52 percent), while they approach Arabs (55 percent) and Roma (46 percent) the most distantly - according to the latest CBOS survey.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z badania wynika, że największą sympatią Polacy darzą Czechów i Słowaków, do których pozytywny stosunek deklaruje ponad połowa ankietowanych (odpowiednio 53 proc. i 52 proc.). Niewiele mniej badanych z sympatią odnosi się do Włochów, Amerykanów, Anglików oraz Węgrów (odsetki od 51 proc. do 48 proc.). Do wyżej wymienionych nacji niechęć deklaruje relatywnie niewielu – od 10 proc. do 13 proc. ankietowanych.

Mniej więcej dwie piąte respondentów wyraża pozytywne nastawienie do Greków (43 proc.), Szwedów (41 proc.), Austriaków i Japończyków (po 40 proc.), Francuzów (38 proc.) oraz Litwinów (37 proc.). Także do tej grupy narodów negatywne nastawienie deklarowane jest zdecydowanie rzadziej niż pozytywne (odsetki deklarujących niechęć: od 15 do 17 proc.).

Około jednej trzeciej ankietowanych przychylnie wypowiada się na temat Niemców (36 proc.), Ukraińców (35 proc.), Chińczyków (32 proc.), Białorusinów (31 proc.), Serbów (30 proc.), Wietnamczyków (30 proc.) i Żydów (30 proc.).

Także do większości nacji w tej grupie sympatia deklarowana jest częściej niż niechęć, przy czym w przypadku Ukraińców przewaga ta jest bardzo niewielka (35 proc. wobec 33 proc.), a w przypadku Żydów sympatia i niechęć deklarowane są równie często (po 30 proc.).

"Nastawienie do innych narodów stanowi wypadkową wielu czynników, w tym stereotypów narodowościowych". (Fot. Getty Images)

Z sondażu wynika, że wobec pozostałych nacji uwzględnionych w sondażu niechęć przeważa nad sympatią. Mniej więcej co czwarty badany odnosi się z sympatią do Rosjan (26 proc.) i Turków (23 proc.), negatywny stosunek do nich wyraża znacznie więcej ankietowanych (odpowiednio 42 proc. i 37 proc.). Mniej więcej połowa respondentów podchodzi z dystansem do Romów (46 proc.) i Arabów (55 proc.), a sympatię do nich deklaruje relatywnie niewielu (odpowiednio 20 proc. i 15 proc.).

CBOS przekazało, że w zeszłym roku zarejestrowało "dużą poprawę nastawienia do większości narodów uwzględnionych w sondażu, w tym roku natomiast nie notują tak dużych zmian". "Zwraca jednak uwagę bardzo wyraźna poprawa nastawienia do Romów, Arabów i Ukraińców, przejawiająca się dużym spadkiem niechęci (odpowiednio o 11, 10 i 8 punktów procentowych) oraz niewielkim wzrostem sympatii (odpowiednio o 3, 2 i 4 punkty)" - napisano w komunikacie.

Oceniono, że "nastawienie do innych narodów stanowi wypadkową wielu czynników, spośród których wymienić należy: stereotypy narodowościowe, uwarunkowania historyczne, własne doświadczenia respondentów, wydarzenia bieżące oraz stosunki polityczne między krajami zamieszkiwanymi przez poszczególne nacje".

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9–16 stycznia 2020 roku na liczącej 1 016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement