Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles in second place in ranking of happiest nations in Europe

Poles in second place in ranking of happiest nations in Europe
Poziom zadowolenia z życia w Polsce wyniósł 7,7 w dziesięciopunktowej skali. (Fot. Getty Images)
Are Poles specialists in complaining? Not at all! The latest Eurostat report on the life satisfaction of Europeans shows that we are one of the happiest nations on the continent. Only the Austrians are ahead of us. In third place, just behind the Poles, are the Romanians.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Eurostat, oficjalna agencja statystyczna Unii Europejskiej, co roku mierzy poziom satysfakcji z życia w każdym państwie członkowskim. Ankietowani oceniają swoje aktualne samopoczucie oraz z jakim nastawieniem - optymistycznym czy wprost przeciwnie - patrzą w przyszłość. Do oceny używa się dziesięciopunktowej skali, w której 0 oznacza zupełny brak zadowolenia, a 10 to poziom maksymalny.

Najbardziej zadowoleni z życia w 2022 roku, bo tego okresu dotyczy najnowszy ranking, okazali się Austriacy z wynikiem 7,9. Poziom zadowolenia z życia w Polsce wyniósł 7,7. Do najmniej zadowolonych z życia należą Niemcy (6,5) i Bułgarzy (5,6), którzy jako jedyni spośród 27 krajów uzyskali wynik poniżej 6 punktów. Europejska średnia szczęścia wynosi 7,1 punktu.

Zaskakujący jest wyraźny spadek satysfakcji u naszych zachodnich sąsiadów. W ubiegłorocznym rankingu Eurostatu Niemcy osiągnęli bowiem wynik 7,1 Według Instytutu Rheingolda z Kolonii powodem ma być stagnacja gospodarcza, niepokój związany z wojną w Ukrainie i wzrost imigracji.

Choć na podium rankingu znalazła się także Rumunia, która jest jednym z najmniej zamożnych krajów Europy, to jednak w całościowych wynikach widać, że na poziom szczęścia ma wpływ bezpieczeństwo finansowe, wykształcenie i wysokość dochodów.

We wszystkich państwach członkowskich zadowolenie z życia wzrastało wraz z poziomem wykształcenia. Najbardziej dostrzegalne było to na Słowacji, gdzie różnica zadowolenia pomiędzy osobami z wykształceniem wyższym i podstawowym wyniosła około 1,6 punktu.

Co ciekawe, pomimo że tak dużo się ostatnio mówi o problemach pokolenia Z, w większości państw członkowskich osoby w wieku od 16 do 29 lat deklarowały wyższe zadowolenie z życia niż osoby w wieku powyżej 65 lat. Odwrotną tendencję zaobserwowano jedynie w Danii, Szwecji, Irlandii, Holandii, Luksemburgu i Finlandii.

Na poziom zadowolenia z życia wpływ ma także miejsce zamieszkania, choć w tej kwestii wnioski nie są jednoznaczne. Na Malcie, w Austrii, Finlandii, Holandii, Belgii, Irlandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu i Polsce osoby zamieszkujące obszary wiejskie deklarowały nieco wyższy poziom zadowolenia z życia (o ok. 0,2 punktu) niż mieszkańcy miast i miasteczek.

Z kolei w Bułgarii, Rumunii, Litwie, Słowacji, Portugalii, Węgrzech, Chorwacji, Cyprze, Niemczech i Słowenii za szczęśliwszych uważali się mieszkańcy miast.

Najwyższy poziom szczęścia odnotowano w gospodarstwach domowych z dziećmi. (Fot. Getty Images)

Jeśli chodzi o status rodzinny, to najwyższy poziom szczęścia odnotowano w gospodarstwach domowych z dziećmi, zaś najniższy w jednoosobowych. Jest to zjawisko specyficzne dla Europy, ponieważ badania przeprowadzone na innych kontynentach dają odwrotne wskazania. Niewykluczone jednak, że trend ten się odwróci, bo w latach 2018–2022 największy spadek poziomu satysfakcji – o 0,3 punktu – odnotowały europejskie rodziny z dziećmi na utrzymaniu.

Nie widać natomiast wyraźnej różnicy w poziomie zadowolenia z życia pomiędzy kobietami i mężczyznami. Wprawdzie w latach 2018–2022 mężczyźni deklarowali nieco niższą satysfakcję, ale w tym roku obie płcie średnio w całej Unii uzyskały po 7,1 punktu.

Należy pamiętać, że badanie opiera się na ankiecie, w której badani sami określają swój subiektywny poziom szczęścia, więc wyniki informują raczej o ich nastrojach niż o obiektywnej sytuacji życiowej.

Czytaj więcej:

Jak odpoczywają zmęczeni Polacy? Niektórzy oczekują urlopu dłuższego niż dwa tygodnie

Młode pokolenie porzuca pogoń za karierą i wybiera styl "ślamazary"

Polacy coraz lepiej oceniają kierunek zmian dokonujących się w kraju

Ile Polacy wydadzą w tym roku na organizację Bożego Narodzenia?

Polacy marzą o spędzeniu Bożego Narodzenia w Londynie i Wiedniu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement