Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Will robots take our jobs? This is what a large group of workers fears

Will robots take our jobs? This is what a large group of workers fears
W 2021 r. instalacja nowych robotów przemysłowych wzrosła w Polsce o aż 56 proc. (Fot. Getty Images)
12 percent of workers know someone who has lost a job in the past year due to automation in the company, according to the 'Polish Labor Market Barometer.' Accelerating robotization is one impetus for workers to acquire new competencies, it added.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W "Barometrze Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service niemal co czwarty zatrudniony wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch lat przyspieszyła automatyzacja lub robotyzacja w jego firmie – to o 4 pkt proc. mniej niż w badaniu z listopada 2022 r., ale o 7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

Ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot zwrócił uwagę, że przyspieszenie automatyzacji widać też w raporcie IFR "World Robotics 2022". "Wykazał on, że w 2021 r. instalacja nowych robotów przemysłowych wzrosła o 24 proc. w Europie, a w Polsce o aż 56 proc." - poinformował.

Zaznaczył, że wdrożenie automatyzacji to proces kosztowny, ale firmom opłaca się podjęcie tego wysiłku w perspektywie długoterminowej. Według niego pracownicy muszą się na tę rewolucję przygotować.

W przyszłości niektóre prace wykonywane przez ludzi mogą całkowicie przejąć roboty, choć nadal będą one potrzebowały ludzkiego nadzoru. (Fot. Getty Images)

Według badania, Polacy dostrzegają przyspieszającą automatyzację i robotyzację, ale też jej konsekwencje - 12 proc. zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku w wyniku automatyzacji wdrożonej w firmie stracił pracę. Doświadczenie utraty pracy na rzecz robota częściej na swoim koncie mają osoby młodsze: 19 proc. osób w grupie wiekowej 18-24 lata w porównaniu do 11 proc. 45-54-latków oraz 7 proc. osób powyżej 55. roku życia.

Przyspieszająca automatyzacja jest dla pracowników jednym z impulsów do zdobywania nowej wiedzy i kompetencji - 51 proc. badanych deklaruje, że planuje zdobywać nowe umiejętności.

Co czwarta firma w Polsce wdraża aktualnie automatyzację lub robotyzację, a gotowych na jej wdrożenie jest 53 proc. przedsiębiorstw. "Tam, gdzie automatyzacja i robotyzacja będą coraz mocniej wkraczały na rynek pracy, kluczowe są szkolenia i zdobywanie nowych umiejętności przez pracowników" - stwierdzono.

Szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn planuje 47 proc. firm. Dodatkowo, niemal co czwarty pracodawca przekwalifikuje osoby, którym robot zabierze pracę. Natomiast 3 proc. przedsiębiorców nie planuje szkoleń dla pracowników i ich przekwalifikowanie w związku z możliwym wdrożeniem automatyzacji lub robotyzacji.

Badanie przeprowadzono 6-9 lutego br. na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI. Przebadano 1 106 pracowników w wieku od 18 lat wzwyż oraz 317 firm.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Polacy nie chcą wracać do biur

Od 7 kwietnia w Polsce praca zdalna oficjalnie w kodeksie pracy

Polscy pracodawcy mają problem. Chodzi o umiejętności pracowników

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement