Football Super Cup: A trophy for Cracovia after defeating Legia in penalties

Rywalizacja pomiędzy Legią a Cracovią zakończyła się zwycięstwem Krakusów, którzy po raz pierwszy w historii wywalczyli Superpuchar Polski. (Fot. Getty Images)
Cracovia footballers won the Polish Super Cup for the first time in history. On Friday evening they defeated Legia at Łazienkowska in Warsaw in a 5-4 penalty shootout. After 90 minutes there were no goals, extra time was not played in accordance with the regulations.

W poprzednim sezonie warszawski zespół wywalczył mistrzostwo kraju, a Cracovia pierwszy raz w historii zdobyła Puchar Polski.

Pierwotnie do spotkania miało dojść w sierpniu, ale krótko wcześniej zostało odwołane przez PZPN. Powodem - jak wówczas informowano - było zakażenie koronawirusem osoby ze sztabu Legii.

Mimo napiętego kalendarza udało się znaleźć nowy termin - między meczami reprezentacji. Oba kluby nie zagrały w najmocniejszych składach. Zwłaszcza Legia, bowiem do kadry Jerzego Brzęczka powołany został m.in. Michał Karbownik, a do młodzieżowej, prowadzonej przez... trenera stołecznego zespołu Czesława Michniewicza - Bartosz Slisz i Maciej Rosołek. Na dodatek już w trakcie pierwszej połowy kontuzji doznał Mateusz Wieteska.

Pod nieobecność Michniewicza jego obowiązki przejęli wyjątkowo Marek Saganowski i Przemysław Małecki.

Trener Cracovii Michał Probierz też nie mógł skorzystać z kilku piłkarzy - nie zagrał m.in. powołany do reprezentacji Rumunii czołowy zawodnik "Pasów" Sergiu Hanca.

Spotkanie rozpoczęło się z kilkuminutowym opóźnieniem. Rozgoryczeni niedawnym odpadnięciem w kwalifikacjach Ligi Europy (0:3 u siebie z Karabachem Agdam) kibice Legii urządzili pokaz pirotechniki, połączony z krytyką pod adresem m.in. prezesa klubu Dariusza Mioduskiego.

W pierwszej połowie fani Legii nie mieli powodów do radości. Ich zespół sprawiał gorsze wrażenie od Cracovii, nie oddał w tej części gry celnego strzału.

Ciekawiej zrobiło się po przerwie. Legioniści ruszyli do ataków, w 54. minucie Tomas Pekhart trafił nawet do siatki, ale był na spalonym.

W 90. minucie efektownym rajdem popisał się Luquinhas, który został sfaulowany tuż przed polem karnym. Strzał z rzutu wolnego Mateusza Cholewiaka trafił jednak w mur piłkarzy Cracovii.

Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, więc zgodnie z regulaminem nie było dogrywki i od razu przystąpiono do rzutów karnych.

W serii "jedenastek" większość zawodników strzelała bezbłędnie - jedynym pechowcem okazał się pomocnik Legii Paweł Wszołek, którego płaskie uderzenie obronił Lukas Hrosso.

Legia Warszawa - Cracovia Kraków 0:0, karne 4-5.

Zdobywca Superpucharu: Cracovia.

Żółte kartki: Cracovia - Diego Ferraresso, Cornel Rapa, Ivan Marquez.

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin).

Widzów ok. 7,5 tys.

Legia: Radosław Cierzniak – Josip Juranovic, Mateusz Wieteska (23. Inaki Astiz), Igor Lewczuk, Luis Rocha (84. Paweł Stolarski) – Paweł Wszołek, Bartosz Kapustka (58. Domagoj Antolic), Andre Martins (77. Mateusz Cholewiak), Luquinhas, Joel Valencia – Tomas Pekhart (66. Rafael Lopes).

Cracovia: Lukas Hrosso – Cornel Rapa, Matej Rodin, Ivan Marquez, Dawid Szymonowicz (56. Diego Ferraresso) – Ivan Fiolic, Damir Sadikovic, Milan Dimun, Pelle van Amersfoort, Marcos Alvarez (78. Tomas Vestenicky) – Rivaldinho (73. Filip Piszczek).