Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

MLAs reject Government plans for Troubles 'amnesty'

MLAs reject Government plans for Troubles 'amnesty'
W czasie trwającego od końca lat 60. XX wieku konfliktu w Irlandii Północnej zginęły 3 532 osoby, z czego nieco ponad połowa to cywile. (Fot. Getty Images)
Stormont MLAs have rejected a controversial Government plan to ban prosecutions for Troubles murders. In a recalled sitting of the devolved legislature, members backed a non-binding motion denouncing the contentious proposals to introduce a statute of limitations on crimes committed during the Northern Ireland conflict.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W przyjętej uchwale deputowani odrzucili propozycje rządu i stwierdzili, że "nie służą one interesom, życzeniom ani potrzebom ofiar i pozostałych przy życiu, ani też wymogom prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności, uznania win i pojednania".

Uchwałę poparły wszystkie partie zasiadające w północnoirlandzkim parlamencie - zarówno reprezentujące unionistów, jak i republikanów - mimo że różnią się one zasadniczo co do oceny samego konfliktu w Irlandii Północnej, a także roli w nim brytyjskich żołnierzy i oddziałów paramilitarnych.

Uchwała nie ma mocy prawnej, ale politycznie rządowi w Londynie trudno będzie ją zignorować, zwłaszcza, że niezwykle rzadko zdarza się, by wszystkie północnoirlandzkie partie były w jakiejkolwiek sprawie tak zgodne.

W zeszłym tygodniu brytyjski minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis zapowiedział złożenie projektu ustawy wprowadzającej przedawnienie wszystkich przestępstw popełnionych z motywów politycznych do czasu porozumienia wielkopiątkowego, a jednocześnie powołanie niezależnej komisji, która będzie badała okoliczności, w jakich doszło do poszczególnych wydarzeń.

Jak przekonuje brytyjski rząd, z upływem czasu coraz trudniej jest o to, by prowadzone dochodzenia i procesy sądowe kończyły się wyrokami, zaś zakończenie ścigania sprawców ze wszystkich stron ułatwi pojednanie w Irlandii Północnej.

Jak się uważa, głównym powodem wprowadzenia przez rząd Borisa Johnsona przedawnienia jest zobowiązanie, które złożył on, że nie pozwoli na ściganie przed sądami byłych brytyjskich żołnierzy służących w przeszłości w Irlandii Północnej. Faktyczna amnestia dotyczyć ma jednak wszystkich - także członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) i paramilitarnych organizacji protestanckich.

W czasie trwającego od końca lat 60. XX wieku konfliktu w Irlandii Północnej zginęły 3 532 osoby, z czego nieco ponad połowa to cywile. Prawie dwie trzecie ofiar innych niż cywilne stanowili członkowie brytyjskich sił zbrojnych bądź policji.

Czytaj więcej:

Brexit: Johnson wzywa UE do "pilnych działań" ws. Irlandii Północnej

Napięta sytuacja w Irlandii Płn. Mieszkańcy obawiają się wzrostu przemocy

Media: Londyn może użyć pojęcia "siły wyższej" wobec protokołu ws. Irlandii Płn.

UE ostrzega brytyjski rząd: Zareagujemy "szybko i zdecydowanie" ws. Irlandii Płn.

Północnoirlandzka partia DUP ma trzeciego lidera w ciągu miesiąca

Przestępstwa w konflikcie w Irlandii Północnej będą objęte przedawnieniem

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement