Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Parliament adopts deal to improve quality of tap water and reduce plastic litter

Parliament adopts deal to improve quality of tap water and reduce plastic litter
Klienci restauracji, stołówek i usług gastronomicznych będą otrzymywać wodę do picia za darmo lub za niską opłatą. (Fot. Getty Images)
The drinking water directive approved by Parliament will give better access to high quality tap water, including for vulnerable groups.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Inicjatywę obywatelską "Right2Water" podpisało ponad 1,8 mln osób. Jak podał PE, jest to tym samym pierwsza europejska inicjatywa obywatelska, która stała się prawem.

Państwa członkowskie UE będą musiały zapewniać nieodpłatny dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych. Klienci restauracji, stołówek i usług gastronomicznych powinni otrzymywać wodę do picia za darmo lub za niską opłatą.

Państwa unijne powinny również starać się poprawić dostęp do wody bieżącej grupom znajdującym się w trudnej sytuacji, takim jak uchodźcy, społeczności koczownicze, bezdomni i grupy mniejszościowe.

Woda z kranu powinna nadawać się do bezpośredniego spożycia i należy zachęcać do korzystania z niej, a więc trzeba poprawić jej jakość poprzez wprowadzenie bardziej rygorystycznych limitów dla niektórych zanieczyszczeń, np. ołowiu.

Do początku 2022 roku Komisja Europejska sporządzi wykaz substancji lub związków, których wpływ na zdrowie ludzkie budzi obawy społeczne lub naukowe, a następnie będzie monitorować proces ich eliminowania z wody. W wykazie znajdą się m.in. środki farmakologiczne, związki zaburzające gospodarkę hormonalną i mikrocząsteczki plastiku. KE ustanowi również europejskie wykazy substancji dopuszczonych do kontaktu z wodą pitną.

Państwa członkowskie UE będą pilnować, aby środki podejmowane w celu wdrożenia nowych norm wybierane były w sposób ostrożny i w żadnym wypadku nie prowadziły do pogorszenia obecnej jakości wody pitnej.

Dyrektywa wejdzie w życie 12 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Kraje unijne będą miały dwa lata na jej wdrożenie.

Według KE mniejsze zużycie wody butelkowanej mogłoby przynieść gospodarstwom domowym w UE oszczędności w wysokości ponad 600 mln euro rocznie. Jeśli wzrośnie zaufanie obywateli do wody wodociągowej, zmniejszy się ilość odpadów plastikowych związanych z korzystaniem z wody butelkowanej, co zmniejszyłoby również ilość śmieci w morzu. Butelki plastikowe są jednym z przedmiotów jednorazowego użytku najczęściej spotykanych na europejskich plażach.

Czytaj więcej:

W Anglii za 20 lat "może zabraknąć wody"

Ciekłej wody na Marsie może być mniej, niż sądzono

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement