Paralympics: 25 medals from Poles in Tokyo

To już koniec wielkiego święta sportu. Dziś w Tokio odbyła się ceremonia zamknięcia paraolimpiady, w której udział wzięli sportowcy ze 162 krajów. (Fot. PHILIP FONG/AFP via Getty Images)
Polish athletes won 25 medals, including seven gold, in the 16th Paralympic Games, which officially ended in Tokyo today. For comparison, five years ago in Rio de Janeiro they won 39 of them, nine of which are the most valuable metal.

Dorobek biało-czerwonych w Japonii to 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych krążków, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Na najwyższym stopniu podium w Azji stawali lekkoatleci i tenisiści stołowi. W pchnięciu kulą wygrała Renata Śliwińska, skoku w dal Karolina Kucharczyk, rzucie dyskiem Piotr Kosewicz, rzucie maczugą Róża Kozakowska, biegu na 1500 metrów Barbara Bieganowska-Zając oraz pingpongiści Patryk Chojnowski w singlu, Natalia Partyka i Karolina Pęk w turnieju drużynowym.

W 2016 roku w Rio de Janeiro Polacy sięgnęli po 39 medali (9-18-12) i zajęli 10. miejsce w klasyfikacji (teraz 17.). W Brazylii ekipa biało-czerwonych liczyła 101 osób, podczas gdy w 2012 roku w Londynie (36 medali, 14 złotych) i Tokio - po 90.

"Za nami igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Reprezentanci Polski jak zwykle dali z siebie wszystko i zdobyli 25 medali, w tym 7 złotych. Bardzo serdecznie dziękuję za Wasz wielki wysiłek i walkę. Dziękuję także sztabom szkoleniowym i wszystkim, którzy pracowali na sukcesy naszych sportowców" - przekazał premier Polski Mateusz Morawiecki.

"Jesteśmy z Was bardzo dumni" - dodał, wymieniając polskich sportowców z imienia i nazwiska i gratulując im medali.