Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Papszun vs Probierz in the race for the Polish national football team manager's seat

Papszun vs Probierz in the race for the Polish national football team manager's seat
Trwają poszukiwania nowego selekcjonera reprezentacji Polski. (Fot. Getty Images)
All indications are that the race for the Polish national football team manager's seat and the appointment of Fernando Santos' successor will be between Marek Papszun and Michał Probierz. 'It looks like it, because I don't think anyone doubts that it will be a Pole,' - can be heard at PZPN.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Obaj trenerzy mają swoje wady i zalety, atuty w tej rywalizacji, ale są i rzeczy, których brakuje im w szkoleniowym CV.

Papszun urodził się 8 sierpnia 1974. Jego piłkarska kariera była praktycznie anonimowa, choć w kilku klubach ze stolicy i okolic występował do 40. roku życia. Zanim na poważnie zajął się futbolem i w nim zaistniał przez 15 lat pracował jako nauczyciel historii i wychowania fizycznego, do czego uprawniały go studia w Wyższej Szkole Humanistycznej w Łowiczu i podyplomowe na Akademii Wychowania Fizycznego.

Już pracując w szkole w Ząbkach zajmował się drużynami młodzieżowymi, a później trafił do seniorów. Trenował Dolcan Ząbki, GKP Targówek, KS Łomianki, Legionovię, a gdy pracował w Świcie Nowy Dwór Maz. otrzymał propozycję z Rakowa Częstochowa, do którego trafił w kwietniu 2016 roku.

W nowej roli zadebiutował 23 kwietnia 2016 roku w meczu 2. ligi przeciwko Puszczy Niepołomice (0:0). Rok później wywalczył z Rakowem awans do 1. ligi, a w 2019 roku – do ekstraklasy. Ta drużyna pod jego wodzą po dwa razy – w 2021 i 2022 roku – zdobyła wicemistrzostwo kraju, Puchar Polski i Superpuchar, a w poprzednim sezonie wykonał krok do przodu dając ekipie spod Jasnej Góry upragnione mistrzostwo Polski. Po raz trzeci z rzędu Raków dotarł też do finału PP, ale w nim lepsza w rzutach karnych okazała się Legia Warszawa.

Pod wodzą Papszuna częstochowianie dwukrotnie dotarli też do czwartej rundy eliminacji Ligi Konferencji.

Za jego kadencji Raków rozegrał 288 spotkań: 135 w ekstraklasie, 68 w 1. lidze, 42 w 2. lidze, 278 w Pucharze Polski, 2 w Superpucharze i 12 w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Zwycięstw było 165, remisów 65, a porażek 58.

Odejście z Rakowa ogłosił niemal dokładnie siedem lat po rozpoczęciu pracy. Taki staż w jednym klubie to w polskich realiach coś wyjątkowego. Po zakończeniu pracy w Częstochowie, co tłumaczył chęcią odpoczynku i spędzania więcej czasu z rodziną, zaczął się udzielać jako ekspert telewizyjny.

Probierz urodził się 24 września 1972 roku w Bytomiu. Jako piłkarz występował w barwach ŁKS Łagiewniki, Rozbarku Bytom, Gwarka Zabrze, Ruchu Chorzów, Bayeru Uerdingen, KFC Uerdingen, SG Wattenscheid, Górnika Zabrze, Pogoni Szczecin i Widzewa Łódź.

W polskiej ekstraklasie rozegrał 260 spotkań, zdobywając dziewięć bramek. Występował w juniorskiej i młodzieżowej reprezentacji Polski. Karierę trenerską rozpoczynał jako szkoleniowiec młodzieży w SG Wattenscheid oraz Górniku Zabrze.

Jako pierwszy trener prowadził Polonię Bytom, Widzew Łódź, Jagiellonię Białystok, ŁKS Łódź, Aris Saloniki, Wisłę Kraków, GKS Bełchatów, Lechię Gdańsk i Cracovię. Był przez chwilę trenerem Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, ale nie poprowadził drużyny w żadnym meczu.

Z Jagiellonią, w której spędził w dwóch podejściach łącznie sześć lat, sięgnął po Puchar Polski i Superpuchar (2010) oraz wicemistrzostwo kraju (2017). Natomiast Cracovię, w której pełnił jednocześnie funkcję wiceprezesa ds. sportowych, poprowadził po Puchar Polski i Superpuchar (2020).

4 lipca 2022 został szkoleniowcem młodzieżowej reprezentacji kraju. W rozpoczętych we wrześniu kwalifikacjach mistrzostw Europy do lat 21 jego zespół odniósł dwa zwycięstwa.

Porównując ich życiorysy i kariery nie sposób dostrzec, że Probierz był lepszym piłkarzem, a Papszun, mimo krótszego doświadczenia, może się pochwalić większymi sukcesami szkoleniowymi. Może się też pochwalić wykształceniem pedagogicznym, co w obecnej sytuacji kadry narodowej może okazać się przydatne.

Nieoczywistym atutem Papszuna może być znajomość i współpraca z Wojciechem Cyganem. Obecny szef rady nadzorczej częstochowskiego klubu jest od początku kadencji Cezarego Kuleszy w PZPN wiceprezesem związku ds. piłkarstwa profesjonalnego.

Z kolei Probierza w Białymstoku zatrudniał Kulesza, ówczesny prezes tego klubu, a dziś szef PZPN, który dał mu też pracę w związku i powierzył prowadzenie "młodzieżówki".

Atutem Probierza jest też fakt, że ma skompletowany sztab, z którym działa od ponad roku w kadrze młodzieżowej. Jego asystentami są Michał Bartosz i Tomasz Kulhawik, z którymi wcześniej współpracował w, odpowiednio, Krakowie i Białymstoku. Z kolei trenerem bramkarzy jest Józef Młynarczyk. Jeden z zawodników na tej pozycji w historii polskiego futbolu ma długi staż przy różnych drużynach narodowych, był też w sztabie Jerzego Engela, gdy ten pracował z reprezentacją.

Sekretarz generalny związku Łukasz Wachowski wspomniał, że realnym i rozsądnym terminem ogłoszenia następcy Santosa jest 20 września. W środę zbiera się bowiem zarząd PZPN i wtedy mogą formalnie zapaść wiążące decyzje.

Najbliższe mecze w kwalifikacjach Euro 2012 czekają Biało-Czerwonych 12 i 15 października z Wyspami Owczymi i Mołdawią. Zgrupowanie rozpocznie się 9 października, ale już do 24 września należy wysłać do klubów powołania dla zawodników.

W środę PZPN rozwiązał za porozumieniem stron z portugalskim selekcjonerem Fernando Santosem, który prowadził reprezentację od stycznia.

Czytaj więcej:

PZPN: Santos przestał pełnić obowiązki trenera piłkarskiej reprezentacji Polski

Portugalska prasa komentuje odejście Santosa. "Rządził bardzo krótko przez brak wyników"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement