From 0 to 123, which is the number of Lewandowski in the Polish national team

Czwartkowy mecz z Albanią (4:1) o punkty eliminacji MŚ był 123. występem Lewandowskiego w drużynie narodowej. (Fot. Getty Images)
123 matches, 70 goals - this is the record of almost 13 years of appearances in the Polish national team by Robert Lewandowski. Many national team records belong to the best white and red sniper in history and the captain of the current team.

33-letni dziś Lewandowski zadebiutował w reprezentacji 10 września 2008 roku w spotkaniu eliminacji mistrzostw świata w Serravalle z San Marino, które w niedzielę będzie kolejnym przeciwnikiem polskiej kadry w kwalifikacjach mundialu 2022.

Trener Leo Beenhakker wpuścił go wówczas na boisko w 59. minucie, a osiem minut później młody napastnik cieszył się z pierwszego trafienia w narodowych barwach, ustalając wynik na 2:0. Wcześniej golami uczcił pierwsze występy w ówczesnej drugiej lidze w Zniczu Pruszków, w ekstraklasie w Lechu Poznań, a później w Bayernie Monachium.

Rok zajęło mu rozegranie 10 spotkań w kadrze, a po kolejnym miał ich już 25. Jubileusz 50. przypadł na towarzyską potyczkę z Urugwajem w Gdańsku, przegraną 1:3 w listopadzie 2012. Mecz numer 75 to także towarzyski pojedynek z Finlandią we Wrocławiu 26 marca 2016. Setny występ miał miejsce 11 października 2018 w przegranym 2:3 meczu Ligi Narodów z Portugalią w Chorzowie. W żadnym z nich nie wpisał się na listę strzelców.

Czwartkowy mecz z Albanią (4:1) o punkty eliminacji MŚ był jego 123. występem w drużynie narodowej, czym śrubuje krajowy rekord.

Do historii polskiego futbolu Lewandowski przeszedł też 5 października 2017 roku, kiedy dzięki trzem golom w wyjazdowym spotkaniu z Armenią został najlepszym strzelcem reprezentacji, dystansując dotychczasowego lidera zestawienia Włodzimierza Lubańskiego (48 goli). Do dziś uzbierał 70 trafień. W Europie lepszym osiągnięciem może się pochwalić jedynie czterech zawodników.

Od 2014 roku Lewandowski nosi kapitańską opaskę. Dotychczas wyprowadzał kolegów na boisko 62-krotnie, co jest rekordem, pięć razy więcej niż Kazimierz Deyna.

Liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski:

0 - czerwone kartki; 1 - bramka samobójcza (z Hiszpanią w Murcji - 8.06.2010); 4 - trafienia w jednym meczu (z Gibraltarem - 7.09.2014); 5 - gole w czterech wielkich turniejach (ME 2012, 2016, 2021, MŚ 2018); 6 - hat-tricki; 7 - seria meczów ze zdobytym golem (30.06.2016-10.06.2017); trenerzy, którzy go prowadzili; 8 - żółte kartki; 9 - numer na koszulce, z jakim regularnie występuje; 11 - gole z rzutów karnych; seria meczów bez bramki (06.06.2009-20.01.2010); 13 - razy wchodził na boisko z ławki rezerwowych; numer z debiutu; 16 - gole strzelone w eliminacjach MŚ 2018, gdy został królem strzelców; 27 - bramki na PGE Narodowym w Warszawie; 32 - rywale, którym strzelił gole; 37 - gole za kadencji selekcjonera Adama Nawałki; 46 - mecze, w których zdobywał bramki; 51 - spotkania towarzyskie; 59 - minuta, w której wszedł na boisko w debiucie (z San Marino - 10.09.2008); 62 - meczów w roli kapitana; 66 - występy przed polską publicznością; 67 - minuta, w której zaliczył pierwsze trafienie (z San Marino - 10.09.2008); 70 - bramki ogółem; 110 - mecze rozpoczęte w podstawowym składzie; 123 - występy łącznie.

Liga niemiecka: Lewandowski piłkarzem kolejki "Kickera"

Lewandowski: Mamy kłopoty, ale przygotujemy się jak najlepiej

El. MŚ 2022: Wygrane Polski i Anglii, remis Włoch, porażka Hiszpanii