Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Number of foreign couples attempting to marry in Ireland drops 58% since new laws

Number of foreign couples attempting to marry in Ireland drops 58% since new laws
Wciąż zdarzają się przypadki zmuszania kobiet do poślubiania nieznanych im mężczyzn. (Fot. Thinkstock)
THE NUMBER OF people from different backgrounds attempting to marry in Ireland has been more than halved since the introduction of sham marriage legislation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według danych uzyskanych z Ministerstwa Opieki Społecznej (DSP), między rokiem 2015 a 2016 liczba małżeństw między obywatelami Unii Europejskiej spoza Irlandii a państw nie wchodzących w skład Wspólnoty spadła z 1 175 do 497. Do wyniku tego przyczyniła się między innymi operacja Gardy o kryptonimie „Vantage”. Jej celem było zwalczanie międzynarodowej szajki, która sprowadzała – według policji często wbrew ich woli – do Irlandii kobiety w celu poślubiania mężczyzn, których wcześniej nie widziały. Proceder dotyczył głównie obywatelek Estonii, Litwy i Łotwy.

Według Gardy, w minionych latach podejmowano próby aranżowania „setek” takich małżeństw, głównie z Azjatami.

Raport „Trafficking in Persons Report 2016” przestrzega, że proceder handlu ludźmi z roku na rok się nasila.

„W 2016 roku władze ujawniły 95 przypadków handlu ludźmi. Dla porównania, w 2015 wykryto ich 78, a w 2014 – 46. Spośród ofiar, do których dotarto w ubiegłym roku, 52 były wykorzystywane do świadczenia usług seksualnych, 38 do pracy, 1 do obydwu celów, a 40 zmuszanych do sprzedaży heroiny. 50 osób stanowiły kobiety, a 54 mężczyźni” - można przeczytać w oficjalnym dokumencie. Dowiadujemy się z niego również, że w ubiegłym roku znacznie wzrosła liczba ofiar płci męskiej. Statystykę zawyżyła jedna sprawa, w której poszkodowanych zostało 23 Rumunów. Pozostałe ofiary pochodziły z Nigerii, krajów Europy Wschodniej, Afryki, Azji i Ameryki Południowej. 70% ofiar stanowili obywatele Unii Europejskiej.

Zdaniem przedstawicieli instytucji reprezentującej interesy imigrantów Migrant Rights Council of Ireland, jest jeszcze jednak wiele do zrobienia w kwestii radzenia sobie z problemem aranżowanych małżeństw.

„Niepokoi nas profilowanie etniczne par, które chcą się pobrać. Profilowanie etniczne jest rodzajem dyskryminacji rasowej stosowanej przez osoby reprezentujące władze, opierające się na stereotypach zamiast faktycznych podejrzeniach. Handel ludźmi jest szerokim zagadnieniem i Irlandia ma duże problemy z jego identyfikacją. Władze sądownicze podkreślają brak procedur pozwalających na identyfikację procederu. Aktualnie obowiązujące prawo nie jest przystosowane do walki z handlem ludźmi” - przekonuje rzecznik grupy.

Podobną opinię wyraża Nusha Yonkova z Immigrant Council of Ireland.

„Niepojące jest to, że pomimo tak licznych sygnałów z sądów i od prawników nie ma poprawy w procedurze identyfikacji ofiar. Na przykład nadal osoby, które są ofiarami handlu, lecz czekają na azyl, nie są ujmowane w statystykach. W rezultacie statystyki są zaniżane” - podsumowuje.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.06.2024
    GBP 5.0942 złEUR 4.3130 złUSD 4.0320 złCHF 4.4813 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement