Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A new discovery of scientists. Mental disorders may develop after COVID-19 is contracted

A new discovery of scientists. Mental disorders may develop after COVID-19 is contracted
Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego na temat nowego koronawirusa. (Fot. Getty Images)
New scientific data show that psychiatric disorders such as anxiety, depression and insomnia may develop for the first time in some patients after contracting COVID-19.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na chorobę COVID-19 bardziej narażone są też osoby już cierpiące na zaburzenia psychiczne. Według prestiżowego brytyjskiego dziennika medycznego "Lancet Psychiatry", te same badania sugerują, że ryzyko tego schorzenia jest u nich o 65 proc. większe.

Specjaliści z University of Oxford analizowali dane o stanie zdrowia 62 tys. pacjentów amerykańskich w ciągu trzech miesięcy po tym, jak przeszli oni chorobę COVID-19. Jednocześnie porównywali ich z osobami, które zachorowały na inne schorzenia, takie jak grypa sezonowa, kamica nerkowa oraz złamania kości.

Zaburzenia psychiczne w badanym okresie (trzech miesięcy) wykryto po raz pierwszy u 18 proc. pacjentów po COVID-19, 13 proc. po przejściu grypy sezonowej oraz 12,7 proc. tych, którym przytrafiły się złamania kości.

Choroba COVID-19 grozi też nawrotem wcześniej występującego zaburzenia psychicznego. Po przejściu tego schorzenia zdarzało się to u 5,8 proc. pacjentów po COVID-19, w przypadku grypy – u 2,8 proc., złamania kości – 2,5 proc.

We wszystkich tych schorzeniach najczęściej wykrywano zaburzenia lękowe, w tym również zespół stresu pourazowego. Rzadziej natomiast stwierdzono obniżenie nastroju.

Część naukowców od jakiegoś czasu alarmuje ws. potencjalnie trwałego uszkodzenia płuc osób, które przeszły koronawirusa. Wciąż jednak brakuje dokładnych badań w tym zakresie. (Fot. Getty Images)

"Pacjenci, którzy przebyli COVID-19 są bardziej zagrożeni chorobami psychicznymi" – podkreśla w wypowiedzi dla BBC News główny autor badania prof. Paul Harrison z University of Oxford. Zwraca uwagę, że dotyczy to również tych pacjentów, którzy nie wymagali hospitalizacji.

Zdaniem dr. Michaela Bloomfielda z University College London, zaburzenia psychiczne, do jakich dochodzi u pacjentów po COVID-19, mogą być związane z silnym przeżyciem, jakie ona wywołuje, jak też z przebiegiem tego schorzenia.

Choroba COVID-19 atakuje górne drogi oddechowe oraz płuca, ale także inne narządy, powoduje również zapalenie śródbłonka naczyń, co z kolei doprowadza do zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, grożących udarem mózgu i zawałem serca.

Opublikowane niedawno badania specjalistów Imperial College Londyn pod kierunkiem dr. Adama Hampshire’a ujawniły, że część osób chorujących na COVID-19 po wyzdrowieniu odczuwa znaczne pogorszenie zdolności poznawczych, jakby ich mózg postarzał się o 10 lat. 

Czytaj więcej:

Słowa Edyty Górniak na temat pandemii wzburzyły chorych

W UK liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła 50 tys.

Polska: Niemal 23 tys. nowych zakażeń w ciągu doby. Liczba zgonów przekroczyła 9 tys.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement