Novak Djokovic beats Jerzy Janowicz

Od lewej: Janowicz i Djokovic. (Fot. Getty Images)
Novak Djokovic beats Jerzy Janowicz 6-3, 5-7, 6-2, 6-1. Djokovic has been plagued by physical pains and 'private issues' in the months since his personal epiphany at the French Open, and in last night's opener against Jerzy Janowicz he showed his hand early by calling the trainer at the second changeover.

"Tutejsze wieczorne sesje są najlepsze na świecie. Jerzy to tenisista nieprzewidywalny... Drugi set nie był dobry w moim wykonaniu, ale całościowo uważam, że był to przyzwoity występ" - podsumował Djokovic, który wygrał 6:3, 5:7, 6:2, 6:1.

W ostatnich dniach głównym tematem w jego przypadku są sprawy zdrowotne i słabsza forma. Lider światowego rankingu odpadł w 3. rundzie Wimbledonu, a w turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro przegrał mecz otwarcia. Z występu w Cincinnati zrezygnował, tłumacząc to bólem nadgarstka. Po wczorajszym pojedynku nie chciał poruszać jednak tematu kontuzji.

"Nie wydaje mi się, by było koniecznym rozmawianie o tym teraz. Przyjmuję sytuację, taką jaka jest. Po ostatnich tygodniach cieszy, że dokończyłem mecz i wygrałem go" - zaznaczył.

Zbył pytanie o przerwę medyczną po piątym gemie pierwszego seta, gdy fizjoterapeuta zajmował się jego łokciem i ramieniem

"To było tylko działanie zapobiegawcze. Wszystko jest w porządku" - zapewnił.

Starał się jednak rozbawić publiczność, której podziękował za to, że wytrwała do końca spotkania i dał próbkę swoich umiejętności wokalnych i tanecznych, naśladując Phila Collinsa, który wystąpił podczas poprzedzającej mecz Serba z Janowiczem ceremonii otwarcia turnieju.

Zawodnik z Belgradu wygrał imprezę w Nowym Jorku dwukrotnie - pięć lat temu i w poprzednim sezonie. Począwszy od 2007 roku za każdym razem docierał co najmniej do półfinału. W drugiej rundzie tegorocznej edycji zmierzy się z Czechem Jirim Veselym, który pokonał go w kwietniu w Monte Carlo.

"Każdy dzień jest pewnego rodzaju wyzwaniem, z którym musimy sobie poradzić. Zaakceptować je i się z nim uporać" - zaznaczył.

25-letni Polak wrócił do rywalizacji - po półrocznej przerwie - dopiero pod koniec lipca. Od jesieni zmagał się z kłopotami zdrowotnymi. W efekcie spadł na 247. miejsce na liście ATP.

"Dla niego ten mecz był powrotem na jedną z największych scen światowego tenisa" - napisano na stronie US Open.