Menu

Norway impressed by the presidential transport of Polish ski jumpers

Norway impressed by the presidential transport of Polish ski jumpers
Nasi skoczkowie są już w Polsce... (Fot. Twitter)
Interruption of the Norwegian Raw Air ski jumping tournament on Thursday caused problems for most competitors and activists with changing tickets to return to their countries. The Polish team flew from Trondheim on a special plane, which made a huge impression in Norway.
Advertisement
News available in Polish

Dziennikarze telewizji publicznej NRK ze zdumieniem komentowali, że „dzięki decyzji prezydenta Polski Andrzeja Dudy zwycięzca turnieju Kamil Stoch i jego koledzy z drużyny w wielkim stylu i bez kłopotów odlecieli z Trondheim do Krakowa na pokładzie samolotu rządowego".

Stacja nie do końca wierzyła w tę wiadomość, podaną przez Adama Małysza w mediach społecznościowych wczoraj wieczorem, więc ekipa NRK pojechała dzisiaj rano za polskimi skoczkami z hotelu w Trondheim na lokalne lotnisko Vaernes.

„Faktycznie. Przyleciał po nich polski samolot rządowy" - brzmiał komentarz w przedpołudniowych wiadomościach telewizyjnych.

Norwescy dziennikarze opisali, że w czwartek po południu ekipa Polski nie wiedziała, co ma ze sobą zrobić i jak długo pozostanie w Norwegii, ponieważ Raw Air miał zakończyć się dopiero w niedzielę i bilety lotnicze wystawione zostały na poniedziałek.

"Adam Małysz, polska legenda skoków, który jest obecnie dyrektorem ds. skoków w Polskim Związku Narciarskim, chciał natychmiast opuścić Norwegię sparaliżowaną przez koronawirusa. Poprosił więc prezydenta Polski o pomoc i natychmiast ją otrzymał. Prezydent nie zastanawiał się i od razu wysłał do Trondheim swój samolot" - podkreśliła z szacunkiem i zdumieniem NRK.

„Prezydencki transport" opisały też inne media zwracając uwagę na fakt, że bardzo bogata Norwegia jest jednym z nielicznych krajów świata, który nie posiada samolotów rządowych. Król i premier latają samolotami rejsowymi i dopiero w specjalnych sytuacjach wynajmowane lub czarterowane są samoloty od firm prywatnych.

„Wiele ekip miało problemy z wyjazdem z Norwegii, lecz po Adama Małysza i jego skoczków przyleciał samolot samego prezydenta. To naprawdę wielka rzecz" - skomentowała NRK.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement