Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nobody cares about us': Britons living in rest of EU voice their dismay

Nobody cares about us': Britons living in rest of EU voice their dismay
W Hiszpanii żyją tysiące Brytyjczyków... (Fot. Getty Images)
British nationals living in the EU told how they view the latest Brexit negotiations and where they see the future. Nobody cares about us'
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jedną z najważniejszych kwestii pierwszego etapu negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią było ustalenie praw dla europejskich imigrantów żyjących w UK i Brytyjczyków mieszkających w jednym z państw członkowskich.

Zgodnie z porozumieniem, prawo do stałego pobytu w jednym z państw członkowskich przysługuje tylko tym Brytyjczykom, którzy w dniu wyjścia z UE są rezydentami danego państwa. Nie ma natomiast gwarancji możliwości swobodnego przemieszczania się pomiędzy krajami Wspólnoty w celu podjęcia pracy lub nauki – podają za brytyjskim rządem media.

Jedocześnie według sondażu przeprowadzonego przez London School of Economics wynika, że za zachowaniem praw obywateli Unii Europejskiej po Brexicie szczególnie mocno opowiadają się Brytyjczycy w wieku do 24 lat. 85 proc. członków tej grupy wiekowej chce zachować prawa obywateli Wspólnoty. Tego samego zdania jest 80 proc. mieszkańców Londynu. W sumie 60 proc. Brytyjczyków chciałoby zachować prawa obywateli UE po Brexicie.

68-letni Ken Wood od 4 lat mieszka we Francji. "Czuję, jak wielu innych Brytyjczyków mieszkających we Francji, że zostaliśmy zignorowani. Porozumienie, które gwarantuje emeryturę poza UK i opiekę zdrowotną, tak naprawdę przyznano nam tylko dlatego, że to Unia zabiegała o prawa dla swoich obywateli. Tak bylibyśmy z niczym”- żalił się emeryt.

Podobnie uważa 27-letnia fotografka Rebecca, która od 14 miesięcy mieszka w Berlinie. "Wyjechaliśmy z moim partnerem do Niemiec tak szybko jak to było możliwe po referendum w sprawie Brexitu. Oboje chcemy pozostać obywatelami Unii, ale jedyną możliwością teraz jest osiedlenie się. Ostatnie porozumienie pozwala nam na zostanie tutaj, ale nie znamy szczegółów, jak będzie wyglądało podróżowanie po krajach Unii, czy będziemy mieć prawo do pracy i czy będziemy musieli mieś specjalne wizy” – cytuje Brytyjkę dziennik "The Guardian”.

3,97 mln obywateli Zjednoczonego Królestwa zdecydowało się na życie poza granicami kraju - wynika z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). 1,2 mln z nich osiedliło się w krajach UE.

Największą popularnością wśród Brytyjczyków cieszy się Hiszpania, gdzie na stałe mieszka 306 tysięcy osób. Jedna trzecia z nich pobiera państwową emeryturę w Wielkiej Brytanii.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement