Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

German historian: Poland was to become a working class without leaders

German historian: Poland was to become a working class without leaders
Nazistowskie Niemcy miały bardzo konkretny plan wobec Polski i jej podziału. (Fot. Getty Images)
'Poland was to become a working class without leaders,' explained Professor Nikolaus Wachsman of Birkbeck College during a seminar organized by the Pilecki Institute in Germany. The seminar was organized on the occasion of the upcoming 80th anniversary of sending the first transport of prisoners to the German Auschwitz camp.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pierwotnym celem Auschwitz było zniszczenie polskich elit. Przypomnieli o tym goście seminarium, którzy w rozmowie internetowej przedstawili początki niemieckiej fabryki śmierci.

14 czerwca 1940 r. przewieziono 728 więźniów z Tarnowa do Auschwitz. W niedzielę minie 80. rocznica początku krwawego akapitu historii polsko-niemieckiej. W pierwszym transporcie znaleźli się głównie "wrogowie" nowego państwa niemieckiego. Częściowo była to polska inteligencja, częściowo zrzeszeni bądź niezrzeszeni członkowie podziemia niepodległościowego.

W ramach tzw. "Intelligenzaktion" pod kierownictwem Reinharda Heydricha wymordowano lub deportowano od października 1939 roku dziesiątki tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji. W tej grupie znaleźli się wykładowcy uniwersyteccy, lekarze, prawnicy, duchowni i wielu innych.

Kolejne transporty do Auschwitz także były ściśle ukierunkowane na zniszczenie polskiej inteligencji i potencjalnego ruchu oporu. "Polska miała zostać klasą robotniczą bez przywódców" - tłumaczył niemiecki profesor Nikolaus Wachsman z Birkbeck College. Celowe uderzenie w elity kraju miało sparaliżować wszelkie odruchy walki i buntu, łamiąc polskiego ducha.

Pierwotnym celem Auschwitz było zniszczenie polskich elit. (Fot. Getty Images)

"Na terenach znajdujących się wokół Auschwitz więzienia były przepełnione" - wyjaśniał dr Piotr Setkiewicz, historyk i dyrektor centrum badawczego w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Był to jeden z wielu powodów, dla których Niemcy zdecydowali się utworzyć obóz koncentracyjny właśnie tam.

W początkach KL Auschwitz Niemcom często brakowało materiałów budowlanych do stworzenia obozu. Odziały SS wysiedliły cztery polskie wioski i zburzyły tamtejsze budynki, żeby szybciej wybudować baraki i krematoria. Fabryka śmierci początkowo nie była dobrze zaplanowanym miejscem zagłady, tylko improwizowanym miejscem eksperymentowania ze śmiercią.

Hanna Radziejowska, kierownik oddziału berlińskiego Instytutu Pileckiego przekazała, że "Auschwitz jest centralnym punktem pamięci w Holokauście, ale jednocześnie jest miejscem niszczenia polskich elit. Obszarem kształtowania się terroru, eksperymentowania z uśmiercaniem ludzi i miejscem niewolniczej pracy. To nie jest obecne w pamięci zachodniej Europy."

Instytut Pileckiego w Berlinie bada archiwa, zeznania i tłumaczy tysiące dokumentów, dotyczących Auschwitz i nie tylko.

"W ramach obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do Auschwitz, chcieliśmy przypomnieć początki obozu i pokazać kontekst niszczenia polskiej inteligencji przez Trzecią Rzeszę oraz politykę niemieckiego okupanta wobec Polaków" – podkreśliła Radziejowska.

Fabryka śmierci początkowo nie była dobrze zaplanowanym miejscem zagłady, tylko improwizowanym miejscem eksperymentowania ze śmiercią. (Fot. Getty Images)

"Chcemy uświadomić opinii publicznej, jakie były początki historii obozu, jak bardzo Auschwitz stanowi istotny element niszczenia polskiego państwa i polskiej inteligencji, w ramach której w sumie zginęło między 70 a 100 tysięcy reprezentantów polskich elit" – dodała.

Historia Witolda Pileckiego jest na zachodzie mało znana, a jego odwaga niedoceniona. Instytut Pileckiego chce opowiedzieć o jego misji, waleczności i tragedii tak bardzo emblematycznej dla historii Polski.

"Pilecki jest bohaterem nie tylko Polski, ale także Europy. Dzięki swojej ochotniczej misji do Auschwitz został jednym z największych bohaterów II Wojny Światowej. Był świadkiem, ofiarą oraz bohaterem walczącym z obydwoma totalitaryzmami" – tłumaczyła Radziejowska.

"Witold Pilecki powoli przebija się do szerszej świadomości w Niemczech" - dodała prezes Instytutu. "Mamy wrażenie, że nasza obecność i działalność w Niemczech w długofalowej perspektywie umożliwi nowe spojrzenie na polską i europejską historię" - podsumowała.

Czytaj więcej:

Brytyjska prasa o obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz

"Washington Post" o Pileckim: Polski bohater, który informował świat o Auschwitz

Proklamacja Donalda Trumpa w sprawie Auschwitz

Autor brytyjskiej biografii Pileckiego: To tylko kwestia czasu, nim pozna go cały świat

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement