Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Germany: A record number of inhabitants thanks to immigration from Central and Eastern Europe

Germany: A record number of inhabitants thanks to immigration from Central and Eastern Europe
Populacja Niemiec przekroczyła 83 mln. (Fot. Getty Images)
The number of German residents in 2018 increased again and reached a new record. The latest data of the Federal Statistical Office (Destatis) indicate that this is mainly due to immigration from Central and Eastern Europe. At the same time, it was pointed out that the number of migrants in the country is still insufficient to ensure adequate economic growth.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W 2018 roku liczba mieszkańców Niemiec wyniosła ponad 83 miliony. Jest to wzrost o około 230 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim (+0,3 proc.). Liczba mieszkańców RFN po raz pierwszy przekroczyła granicę 83 mln.

Jak wynika z danych Destatis, z siedzibą w Wiesbaden, wzrost to przede wszystkim zasługa imigracji. Migracja netto wyniosła w ubiegłym roku 386 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu z rokiem 2017, kiedy współczynnik ten osiągnął 416 tys. osób. Jednocześnie liczba zgonów była wyższa niż liczba urodzeń o 167 tys. (w 2017 roku - 147 tys.).

Wśród imigrantów największą grupę stanowią osoby z "nowych" państw UE. W 2018 roku do RFN przeniosło się 68 tys. obywateli Rumunii, 29 tys. obywateli Chorwacji, 27 tys. obywateli Bułgarii i 20 tys. obywateli Polski.

Mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, wciąż chętnie przenoszą się do Niemiec. (Fot. Getty Images)

Mimo zwalniającej gospodarki bezrobocie w Niemczech wciąż pozostaje na niskim poziomie (w czerwcu 2019 r. - 4,9 proc.), a pracodawcy mają problem ze znalezieniem rąk do pracy. W związku ze starzeniem się ludności i niskim współczynnikiem dzietności problem ten może narastać.

W marcu eksperci Fundacji Bertelsmanna ostrzegali w raporcie, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa systemowi opieki socjalnej RFN grozi zapaść. "Nawet dużo wyższa dzietność i napływ imigrantów nie wystarczą, żeby zabezpieczyć system opieki społecznej przed nadciągającymi wyzwaniami" - napisała w ekspertyzie jedna z najbardziej wpływowych niemieckich fundacji. 

Wśród nich wymieniona jest m.in. konieczność wykonywania pracy zawodowej przez osoby w "zaawansowanym wieku", wprowadzenie "dynamicznej granicy wiekowej" skorelowanej z rosnącą oczekiwaną długością życia (do 2060 roku wiek emerytalny powinien w RFN wzrosnąć do 70 lat), duże szybsze wchodzenie migrantów na rynek pracy, wyraźny wzrost odsetka pracujących kobiet i wymiaru godzin, który poświęcają na działalność zawodową. W przeciwnym razie obciążenia socjalne przyszłych pokoleń okażą się tak wysokie, że może dojść do poważnego konfliktu między "młodymi a starymi" na tle redystrybucji dochodów.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement