Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Netherlands: The royal family earned more than half a billion euros in colonies

Netherlands: The royal family earned more than half a billion euros in colonies
Holenderska rodzina królewska ma ponurą przeszłość. Na zdj. królowa Holandii Máxima i król Holandii Willem-Alexander. (Fot. Getty Images)
The Dutch state was 'deliberately, long-term and structurally' involved in slavery in the former colonies, conclude the researchers in the study 'The State and Slavery' (State and Slavery) commissioned by the government. The study also shows that the Dutch royal family earned more than half a billion euros through colonies where slavery existed.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Być może nadszedł czas, aby zebrać się na odwagę i zrewidować własny obraz Holandii jako tolerancyjnego, demokratycznego kraju handlarzy" – oświadczyła współautorka opublikowanego w czwartek badania Esther Captain w rozmowie z rozgłośnią NPO Radio 1.

Autorzy opracowania twierdzą, że konsekwencje i skutki udziału państwa w niewolnictwie są nadal zauważalne w Holandii. Według ich wyliczeń rodzina królewska (dynastia Orańska-Nassau) zarobiła w latach 1675-1770 w ówczesnych Holenderskich Indiach Wschodnich, Surinamie i wyspach karaibskich, w przeliczeniu na dzisiejsze czasy, co najmniej 545 milionów euro.

Minister spraw wewnętrznych Hanke Bruins Slot skomentował, że badanie przedstawia "bardzo bolesny obraz". W liście do członków izby niższej parlamentu (Tweede kamer) napisał, że skala handlu niewolnikami, w który holenderskie państwo było głęboko zaangażowane, była "bezprecedensowa". Zdaniem ministra ważną rolę w tym procederze odegrały też władze samorządowe, kościoły oraz firmy. "Ta historia powinna była zostać opowiedziana wcześniej" — podkreślił Slot.

Historia niewolnictwa została już zbadana w kilku holenderskich miastach i prowincjach, takich jak Amsterdam, Delft, Rotterdam, Utrecht i Haga. Doprowadziło to do przeprosin, m.in. w ubiegłym tygodniu wystosowała je - za swoją rolę w niewolniczej przeszłości - prowincja Holandia Południowa.

Pod koniec ubiegłego roku za udział państwa w handlu ludźmi przeprosił również premier Holandii Mark Rutte. Szef rządu nazwał niewolnictwo "zbrodnią przeciwko ludzkości". Politycy, zarówno koalicji jak i opozycji mówili wówczas o "historycznym momencie". Premier rozwiał jednocześnie wątpliwości w kwestii ewentualnych żądań odszkodowań, mówiąc, że "Holandia nie wypłaci żadnych reparacji".

Czytaj więcej:

Holandia: Państwo i rodzina królewska zarabiały na domach publicznych w Indiach Wschodnich

Holandia: Premier przeprosił za udział państwa w niewolnictwie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement