Menu

Nearly nine in 10 Black Friday products ‘same price or cheaper beforehand’

Nearly nine in 10 Black Friday products ‘same price or cheaper beforehand’
Aż 85 proc. "czarnopiątkowych ofert" było tańszych poza dniem imprezowego szaleństwa. (Fot. Getty Images)
Nearly nine in 10 Black Friday “deals” could be found at the same price or cheaper earlier in the year, analysis by Which? suggests.
Advertisement
News available in Polish

Which? sprawdził ceny 219 popularnych produktów AGD, RTV i wyposażenia domu. W 2019 r. organizacja śledziła ich ceny na stronach sklepów Amazon, AO.com, Argos, Currys PC World oraz John Lewis przez sześć miesięcy przed i po Czarnym Piątku, a także w samym dniu "wielkich" wyprzedaży.

Okazało się, że aż 85 proc. "czarnopiątkowych ofert" było tańszych poza dniem imprezowego szaleństwa - informuje Press Association.

Najczęściej zdarzało się to w przypadku zakupów w Currys PC, gdzie aż 96 proc. "produktów w promocyjnej cenie" można było kupić taniej lub za tyle samo na początku 2019 r.  Niewiele lepiej wypadły "oferty" w John Lewis (90 proc.), AO.com i Argos (po 86 proc.).

Wyjątkowa "okazja" jednego ze sklepów: to samo biurko na wyprzedaży (po lewej) kosztuje mniej niż podczas Black Friday...

Najbardziej uczciwy wobec klientów był Amazon; jednak wciąż ponad połowa (57 proc.) produktów, sprzedawanych przez detalicznego giganta, była tańsza lub w tej samej cenie w ciągu sześciu miesięcy przed Czarnym Piątkiem.

Natalie Hitchins z Which? radzi konsumentom, aby - zanim porwie ich zakupowy szał - nie kupowali za pomocą impulsu i wcześniej sprawdzili cenę z poprzednich dni w celu upewnienia się, że naprawdę kupują coś okazyjnie.

Kupujący są również ostrzegani przed internetowymi oszustami. Przestępcy zakładają fałszywe strony i mogą oferować podróbki produktów lub towar, który nigdy nie dotrze.

Mimo że sklepy stacjonarne w Anglii, które nie sprzedają niezbędnych produktów, do 2 grudnia pozostają zamknięte, oczekuje się, że sprzedaż internetowa w Black Friday osiągnie w tym roku rekordowy poziom.

Czytaj więcej:

Badanie: 59 proc. Polaków za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę

Aldi wprowadza usługę click and collect w 200 kolejnych sklepach

Anglicy najczęściej zakażali się Covid-19 w supermarketach?

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement