Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Scientists: UV light produced by cheap LEDs kills coronaviruses

Scientists: UV light produced by cheap LEDs kills coronaviruses
Israeli researchers have found that 99.9 percent can be killed with the help of inexpensive ultraviolet LEDs. viral particles. In their opinion, this way it will be possible to disinfect air, water and various surfaces.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie sprawdził, jak promienie UV o różnej długości fali oddziałują na HCoV-OC43. To wirus spokrewniony z SARS-CoV2. Zdaniem naukowców, ultrafiolet będzie działał podobnie na zarazek, który wywołał epidemię.

"Cały świat szuka skutecznego sposobu niszczenia koronawirusów. Problem polega na tym, że aby zdezynfekować autobus, pociąg, sportową halę, czy samolot z pomocą środków chemicznych, potrzeba do tego ludzi i czasu, aby wirusobójczy środek mógł zadziałać" - zwraca uwagę prof. Hadas Mamane, autor pracy opublikowanej na łamach "Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology".

"Układy dezynfekujące oparte na żarówkach LED można tymczasem zainstalować na przykład w systemach wentylacyjnych, klimatyzacjach i sterylizować zasysane oraz wprowadzane do pomieszczeń powietrze" - dodaje ekspert.

Metodę można też zastosować do dezynfekcji wody, czy różnych powierzchni.

Według uzyskanych wyników, proponowana metoda nie będzie nastręczać wielu trudności, także jeśli chodzi o wprowadzenie na rynek.

"Odkryliśmy, że zabicie koronawirusa z pomocą świetlówek LED emitujących światło ultrafioletowe jest proste. Niszczyliśmy wirusy, używając tańszych i łatwiej dostępnych diod, które zużywają mniej energii i nie zawierają rtęci, jak zwykłe świetlówki. Nasze badania mają zastosowania komercyjne i niosą ważne skutki dla społeczeństwa, ponieważ wskazują na możliwość łatwego i bezpiecznego wykorzystania diod we wszystkich sferach życia" - przekazał prof. Mamane.

Poszukując optymalnej długości fali, badacze odkryli, że fale mierzące 285 nanometrów działają niemal równie skutecznie, jak 265-nanometrowe, które jednak powstają w droższych i trudniej dostępnych diodach. W czasie testów ultrafiolet niszczył 99,9 proc. wirusowych cząstek w ciągu zaledwie pół minuty.

W dalszych badaniach naukowcy chcą sprawdzić skuteczność metody na innych wirusach i na bakteriach. Przestrzegają jednak, że próby samodzielnej dezynfekcji z pomocą emitujących UV diod jest niebezpieczne. System musi być bowiem tak zaprojektowany, aby człowiek nie był wystawiony na działanie ultrafioletowego światła.

Czytaj więcej:

Koronawirus może przeżyć na banknotach do 28 dni

Naukowcy w UK: Czekają nas trudne święta w tym roku 

UK: Kolejny doradca naukowy rządu przestrzega przed luzowaniem restrykcji podczas Bożego Narodzenia

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement