Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nature: Poland on the list of countries with increasing demand for cooling systems

Nature: Poland on the list of countries with increasing demand for cooling systems
Polacy w najbliższych latach znacznie zwiększą wydatki na dostosowanie się do nowej rzeczywistości klimatycznej. (Fot. Getty Images)
Poland was ranked 21st out of 50 countries that will be significantly affected by the increase in air temperature caused by climate change. It is urgent to prepare adaptation plans, British scientists say in 'Nature Sustainability'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jeśli wzrost średniej temperatury na świecie przekroczy 1,5 st. C i osiągnie 2 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, wiele krajów mocno odczuje wzrost zapotrzebowania na systemy chłodzenia.

W najgorszej sytuacji są kraje afrykańskie: Republika Środkowoafrykańska, Burkina Faso, Mali, Sudan, Nigeria i Kongo. Właściwie na całym kontynencie wysokie temperatury powietrza i związane z tym konsekwencje utrudnią normalne życie - zauważają autorzy badania.

Czy Polska jest właściwie przygotowana do adaptacji klimatycznej? (Fot. Getty Images)

Brytyjscy naukowcy sporządzili też listę 50 krajów, którym wzrośnie zapotrzebowanie na systemy chłodzenia, bo historycznie nie są one w ogóle przygotowane do wysokich temperatur. Na jej szczycie są Irlandia, Szwajcaria i Wielka Brytania. Polska znalazła się na 21. miejscu.

Opierając się na globalnym modelu ogólnej cyrkulacji atmosferycznej i historycznych danych klimatycznych z lat 2006–2016, naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oszacowali roczne zmiany Cooling Degree Days (CDD).

CDD jest wskaźnikiem pozwalającym badać skalę ocieplenia i określać związane z tym zapotrzebowanie na chłód. Naukowcy wyznaczają wartość CDD dla różnych obszarów, porównując panujące tam konkretnego dnia średnie temperatury powietrza z tzw. temperaturą standardową.

"Zmapowaliśmy roczne CDD i otrzymaliśmy listę krajów, które zostaną najbardziej dotknięte ociepleniem od 1,5 st.C do 2,0 st.C. Podzieliliśmy je na te, które zostaną dotknięte ociepleniem w sposób bezwzględny – czyli ludzie mieszkający na ich terenach odczują to poważnie - i te, którym wzrośnie zapotrzebowanie na wdrożenie systemów chłodzenia" – wyjaśnili naukowcy.

Autorzy zauważają, że nadal nie ma pewności co do tego, kiedy dokładnie - i w jakiej skali - nastąpi wzrost temperatury w różnych krajach. Nie wiedzą też, jaką rolę odegra wzrost innych parametrów, takich jak wilgotność. Są jednak pewni, że nawet niewielkie zmiany temperatur będą miały wpływ na ekspozycję na ciepło i zapotrzebowanie na chłodzenie, napędzając potrzebę adaptacji każdego kraju z osobna.

Czytaj więcej:

UK na liście krajów, które globalne ocieplenie dotknie najbardziej

Met Office: 40-stopniowe upały "coraz bardziej prawdopodobne" w Wielkiej Brytanii

Raport: Rekordowe temperatury z 2022 r. przed końcem tego wieku będą poniżej średniej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement