Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bullying at work? This is quite a common phenomenon in Poland

Bullying at work? This is quite a common phenomenon in Poland
Mobbingu doświadczają częściej kobiety niż mężczyźni. (Fot. Getty Images)
24 percent women and 15 percent of men in Poland have personally experienced mobbing at work, according to a study conducted by Pracuj.pl. 71 percent of the respondents decided to silent protests, without reporting the problem to superiors or relevant authorities, it added.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak odnotowano w raporcie portalu Pracuj.pl, 65 proc. Polaków potwierdza, że złe traktowanie pracowników to wciąż istotny problem w Polsce. Częściej zauważają je kobiety (74 proc. kobiety wobec 57 proc. mężczyzn) oraz osoby młodsze (71 proc. respondentów w wieku 25-34 lata i 69 proc. w wieku 18-24 lata).

Dodano, że częstość zauważania zjawiska i postrzegania go jako problemu maleje z wiekiem. "Wśród przedstawicieli pokolenia tzw. baby boomers problem deklaruje aż o 11 punktów procentowych mniejsza grupa niż w pokoleniu Y" - zaznaczyli autorzy opracowania.

Z badania wynika, że co piąta ankietowana osoba osobiście doświadczyła mobbingu w pracy. W podziale na płeć to 24 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn. Jednocześnie 12 proc. kobiet i 13 proc. mężczyzn zadeklarowało, że mobbing w miejscu pracy dotyczył jednego ze współpracowników.

W raporcie zwrócono uwagę, że doświadczenie mobbingu najczęściej deklarują pracownicy w przedziale wiekowym 35-44 lat. Pod kątem poziomu edukacji z działaniami mobbingowymi najczęściej spotykały się osoby z wyższym wykształceniem - "istotnie częściej" kobiety (27 proc.) niż mężczyźni (18 proc.).

Mobbing to prześladowanie, uporczywe nękanie i zastraszanie, stosowanie przemocy psychicznej wobec podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. (Fot. Getty Images)

Spośród osób doświadczających mobbingu osobiście 42 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn decydowało się "protestować cicho", tzn. odchodząc z pracy bez zgłaszania mobbingu. Jak wynika z raportu, 29 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn "cicho godziło się" na mobbing, tzn. doświadczało go, ale nie zgłaszało nieprawidłowości i pozostawało w tym samym miejscu pracy.

Jak wskazano, 22 proc. kobiet i 16 proc. mężczyzn doświadczających mobbingu zgłosiło ten fakt wewnątrz firmy, informując przełożonego lub odpowiednią osobę zajmującą się w organizacji polityką antymobbingową.

W 2021 r. zgłoszono 2,8 tys. skarg związanych z mobbingiem, jednak 445 skarg uznano za bezzasadne, a 1 518 za niemożliwe do zweryfikowania.

"Nie dziwi więc fakt, że pracownicy obawiają się zgłaszania nieprawidłowości – nierozwiązane mogą skutkować powrotem do pracy z osobami, na które złożona została skarga – lub nie widzą sensu we wnoszeniu skarg czy zarzutów. Obawy te potwierdzają zgłoszenia anonimowe. Główny Inspektorat Pracy wskazuje, że stanowią one kilkanaście procent zgłoszeń w skali roku. Pracownicy obawiają się konsekwencji oraz utraty pracy, a skarga anonimowa jest dla nich jedną z metod pomocnych w rozwiązaniu problemu" – oceniono w raporcie.

Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2022 roku przez ARC Rynek i opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na grupie 1 790 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 lat pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. 

Czytaj więcej:

Sondaż dla portalu wPolityce.pl: Co czwarty Polak doświadczył mobbingu

Prawo.pl: Polskie przepisy ws. mobbingu powinny lepiej chronić ofiary

Polacy skarżą się na mobbing. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Warszawy

Krzyki, przekleństwa i wyzwiska to najczęstsze formy mobbingu, których Polacy doświadczają w pracy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement