Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mental health and therapy needs of Polish immigrants in UK

Mental health and therapy needs of Polish immigrants in UK
The number of Eastern European Immigrants coming to live and work in Britain increased after 2004 EU expansion. The process of migration is very complex and may result in both socio-economic and psychological difficulties
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Centrum psychoterapeutyczne w Nottingham postanowiło dowiedzieć się, jakie problemy mają Polacy na Wyspach, jak sobie z nimi radzą, gdzie szukają pomocy i czy w ogóle taka pomoc istnieje. W ten sposób powstał raport "Mental health and talking therapy needs of Polish immigrants living in United Kingdom", którego autorką jest Natalia Marek.

Okazuje się, że najczęstszym problemem zgłaszanym przez imigrantów, którzy przenieśli się na Wyspy, była bariera językowa (70 proc. wskazań). W dalszej kolejności wymieniano: uprzedzenia (36 proc.), inne zwyczaje (33 proc.), różnice kulturowe (30 proc.), bezrobocie i trudności ze znalezieniem pracy (30 proc.), a także dyskryminację (28 proc.).

Polacy bali się też wyobcowania (45 proc.), samotności (45 proc.), stresu w pracy i choroby (po 43 proc.) oraz przyszłości (39 proc.). "Powyższe trudności oraz brak wsparcia mogą nie tylko utrudniać funkcjonowanie, ale na dłuższą metę prowadzić do poważnych problemów psychologicznych" - można przeczytać w komentarzu do badania.

Jak zatem pomogliby sobie Polacy? Okazuje się, że większość - bo aż 62 proc. ankietowanych - poszłaby do lekarza rodzinnego GP. Natomiast z pomocy prywatnego specjalisty skorzytałaby mniej niż jedna trzecia osób. Z badania wynika jednak, że ponad połowy polskich imigrantów nie stać na płatne wsparcie psychologiczne.

Większość osób biorących udział w badaniu uważa, że istnieje duża potrzeba kampanii społecznej, która infromowałaby o tym, na jakie wsparcie, pomoc psychologiczną i psychiatryczną może liczyć każdy, kto mieszka w Wielkiej Brytanii. Równie ważny jest dla nich dostęp do doradcy, który mówi po polsku.

"Mimo że mój angielski jest na poziomie zaawansowanym, to nie byłabym w stanie rozmawiać o moich emocjach z brytyjskim specjalistą. Wystarczy, że ciężko jest o tym mówić we własnym języku" - napisał jeden z ankietowanych, co - zdaniem autorów badania - najlepiej obrazuje problem polskich imigrantów.

Również terapeuci biorący udział w badaniu trafnie oceniali trudności, z jakimi mogą się spotkać nowi mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem, psychoterapeuta podczas spotkania z pacjentem musi wziąć pod uwagę różnice kulturowe oraz to, że migracja może powodować silny stres. To z kolei będzie miało wpływ na wszystkie aspekty życia - pracę, życie rodzinne i ogólne samopoczucie.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement