Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: 42 UK universities have dangerous links with Chinese institutions

Media: 42 UK universities have dangerous links with Chinese institutions
Uniwersytet w Cambridge jest jedną z uczelni, które współpracują z chińskimi instytucjami. (Fot. Getty Images)
At least 42 British universities have entered into partnerships with institutions linked to hostile activities of the Chinese state, such as the Uighur genocide, nuclear weapons development, espionage, arms research or hacking, The Times revealed today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jako przykład wskazuje Uniwersytet w Cambridge, który podpisał umowę z Uniwersytetem Tsinghua w Pekinie, czyli alma mater prezydenta ChRL Xi Jinpinga, uczelnią oskarżaną o rozwijanie technologii rozpoznawania głosu, wykorzystywanej do nadużyć praw człowieka w Sinciangu.

Gdy Uniwersytet w Cambridge uzgodnił w 2019 roku "wspólną inicjatywę badawczą", ogłosił, że jest "zachwycony", ale niespełna cztery lata później umowa wygląda na mniej rozsądną, bo Tsinghua wiązana jest cyberatakami i badaniami zbrojeniowymi na potrzeby chińskiej armii - wskazuje "The Times". Jednak z przeprowadzonego śledztwa dziennikarskiego wynika, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

Ustalenia podsycą obawy o zasięg wpływów chińskiego państwa oraz o to, że brytyjskie badania mogą być wykorzystywane w celu szpiegostwa lub łamania praw człowieka.

Partnerstwa są pozostałością "złotej ery" stosunków brytyjsko-chińskich, ogłoszonej za czasów premiera Davida Camerona.

Wiele z tych umów zawarto z chińskimi uczelniami niestanowiącymi żadnego zagrożenia, ale w ciągu ostatnich pięciu lat 42 brytyjskie uniwersytety miały porozumienia o współpracy z instytucjami, które według Australian Strategic Policy Institute (ASPI), ośrodka analitycznego zajmującego się obronnością, stanowią powód do niepokoju.

Przy czym w 22 przypadkach brytyjskie uniwersytety utrzymywały partnerstwa z instytucjami uznanymi przez ASPI za stanowiące "bardzo wysokie ryzyko" ze względu na głębokie powiązania z chińskimi instytucjami państwowymi i siłami zbrojnymi.

Oparta na sztucznej inteligencji technologia rozpoznawania twarzy, została wykorzystana przez państwo chińskie do identyfikacji ujgurskich muzułmanów. (Fot. Getty Images)

"The Times" zaznacza, że liczba partnerstw z chińskimi uniwersytetami prawdopodobnie jest wyższa niż podane 42, bo wiele brytyjskich uczelni nie odpowiedziało na wystosowane zapytania w tej sprawie.

Dziennik podkreśla, że żaden z brytyjskich uniwersytetów nie jest oskarżony o świadome wspomaganie Chin, ale w niektórych przypadkach partnerstwa mogą mieć implikacje militarne. Np. działające na University of Surrey centrum zajmujące przetwarzaniem obrazów i mowy ma wspólne laboratorium do badań nad sztuczną inteligencją z Pekińskim Uniwersytetem Poczt i Telekomunikacji (BUPT).

Centrum to twierdziło wcześniej, że opracowało opartą na sztucznej inteligencji technologię rozpoznawania twarzy, a ta technologia została wykorzystana przez państwo chińskie do identyfikacji ujgurskich muzułmanów - wskazuje "The Times".

Czytaj więcej:

Niemieckie media: Chińczycy szpiegują we wszystkich dziedzinach, służby wywiadowcze biją na alarm

Goldman Sachs: Chiny prześcigną gospodarkę USA już w 2035 roku

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement