Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wales' slate landscape wins World Heritage status

Wales' slate landscape wins World Heritage status
Walijska Snowdonia i łupkowe krajobrazy od dziesiątek lat przyciągały wielu turystów. (Fot. Getty Images)
An area famed for its slate industry has joined Egypt's Pyramids, India's Taj Mahal and the Grand Canyon to become a Unesco World Heritage Site.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Łupki zaczęto wydobywać w kamieniołomach i kopalniach na terenie obecnego hrabstwa Gwynedd ponad 1800 lat temu - były m.in. używane do budowy części rzymskiego fortu Segontium w Caernarfon oraz zamku Edwarda I w Conwy - ale dopiero w czasach rewolucji przemysłowej, gdy popyt na nie wzrósł, północno-zachodnia Walia stała się światowym liderem w ich wydobyciu.

Do lat 90. XIX w. walijskie kopalnie łupków zatrudniały ok. 17 tys. pracowników i wytwarzały prawie 500 tys. ton łupków rocznie, co stanowiło około jednej trzeciej wszystkich łupków dachowych używanych na świecie pod koniec XIX wieku. Przemysł ten miał ogromny wpływ na światową architekturę - walijskie łupki użyto w wielu budynkach, tarasach i pałacach na całym świecie, w tym w Westminster Hall w londyńskim budynku parlamentu, w Royal Exhibition Building w Melbourne w Australii czy w ratuszu w Kopenhadze. W 1830 r. połowa budynków w Nowym Jorku miała dachy wykonane z łupków walijskich.

Jednak w XX w., wskutek obu wojen światowych, Wielkiego Kryzysu i konkurencji ze strony płytek ceramicznych, popyt na łupki zaczął spadać drastycznie i obecnie ich wydobycie w Gwynedd odbywa się na bardzo ograniczoną skalę.

"Dzisiejsze ogłoszenie jest wyrazem uznania dla znaczącego wkładu, jaki ta część północnej Walii wniosła w dziedzictwo kulturowe i przemysłowe nie tylko Walii, ale i całego świata. Walijskie łupki można znaleźć na całym świecie. Wydobycie i eksploatacja łupków pozostawiła w Gwynedd wyjątkowe dziedzictwo, z którego tamtejsze społeczności słusznie są dumne" - oświadczył szef walijskiego rządu Mark Drakeford.

Wpisanie krajobrazu Gwynedd na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nastąpiło w tydzień po tym, gdy z prestiżowej listy UNESCO zniknął Liverpool. Tłumaczono to faktem, że rozwój miasta i zmieniająca się zabudowa "zagrażają wartości jego unikatowego nabrzeża".

Czytaj więcej:

UNESCO chce wpisać Wielką Rafę Koralową na listę zagrożonego dziedzictwa

Liverpool skreślony z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Nicea wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement