Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

LONDON LEADS BY EXAMPLE AS CHIEF MEDICAL OFFICER’S ANNUAL REPORT ON AIR QUALITY SHOWS MAYOR’S SUCCES

LONDON LEADS BY EXAMPLE AS CHIEF MEDICAL OFFICER’S ANNUAL REPORT ON AIR QUALITY SHOWS MAYOR’S SUCCES
Wprowadzenie strefy ULEZ w Londynie przynosi pozytywne efekty. (Fot. Getty Images)
The success of the Mayor’s policies in tackling air pollution in London have been highlighted by the Chief Medical Officer Professor Sir Chris Whitty in a major national report urging faster action to improve air quality and tackle all sources of air pollution across the country.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dzisiaj naczelny lekarz Prof. Chris Whitty (CMO) opublikował swój coroczny raport, który w tym roku koncentruje się na jakości powietrza i zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniami w ciągu całego naszego życia - od negatywnych skutków oddziaływania na płód w czasie ciąży do wpływu na rozwój demencji w podeszłym wieku.

W raporcie zwrócono uwagę z jednej strony na sukcesy działań burmistrza w zakresie poprawy jakości powietrza w Londynie, a z drugiej - na konieczność podjęcia dalszych działań w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza na poziomie regionalnym i krajowym.

Zauważono, że nadal jest wiele do zrobienia w zakresie zmniejszania poziomu zanieczyszczeń powietrza w Londynie, ale wymieniono Londyn jako wzór do naśladowania w walce z trującym powietrzem poprzez ograniczenie emisji spalin w przestrzeni publicznej dzięki wprowadzeniu takich programów, jak ULEZ, School Streets oraz inwestowaniu w rozwój tras dla pieszych i ścieżek rowerowych.

Dzięki wprowadzeniu strefy ULEZ i jej rozszerzeniu, szkodliwe stężenie tlenku azotu NO2 przy drogach jest niższe o 44 proc. w centrum Londynu i o 20 proc. w obrębie miasta, niż gdyby strefa nie obowiązywała. Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Londynie przyczyniło się do spadku liczby hospitalizacji dzieci z astmą.

Rozszerzenie ULEZ na cały Londyn oznacza, że 5 milionów ludzi może oddychać czystszym powietrzem, a ponadto pozwala ograniczyć emisję 27 tys. ton CO2 na obrzeżach Londynu - to niemal dwa razy więcej niż w pierwszym roku funkcjonowania ULEZ w centrum Londynu.

Wśród innych korzyści, przewiduje się, że rozszerzenie przyczyni się do dalszego postępu w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez obniżenie poziomu emisji tlenku azotu z samochodów osobowych i dostawczych na obrzeżach Londynu odpowiednio o 10 i 7 proc., a także zmniejszenie emisji spalin samochodowych (PM2,5) w zewnętrznym Londynie o prawie 16 proc., co przyniesie korzyści 5 mln mieszkańcom poza Londynem.

Londyńczycy coraz częściej przemieszczają się po mieście na rowerach. (Fot. Getty Images)

Od 2016 roku sieć bezpiecznych stref rowerowych w całym mieście wzrosła pięciokrotnie, powstało 250 nowych lub zmodernizowanych przejść dla pieszych, a 25 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w stolicy zostało przebudowanych tak, aby były bezpieczniejsze dla pieszych i rowerzystów.

Raport podkreśla, że w 2020 roku odsetek przejazdów rowerem wzrósł o 48 proc. w porównaniu z 2019 r., a odsetek podróży odbywanych pieszo wzrósł o 22 punkty procentowe.

Burmistrz i TfL wsparli gminy londyńskie, oddając do użytku ponad 500 dróg do szkół, a liczba państwowych szkół podstawowych i średnich w Londynie w obszarach przekraczających prawnie dopuszczalny poziom stężenia NO2 spadła z 455 w 2016 r. do zaledwie 20 w 2019 r.

Raport CMO zawiera 15 zaleceń - z których wiele to przykłady, w których Londyn jest liderem, począwszy od przyjęcia kwestii jakości powietrza jako kluczowego elementu lokalnego planowania urbanistycznego, poprzez wymaganie od deweloperów działań na rzecz poprawy jakości powietrza, aż po szukanie sposobów na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w budynkach i podnoszenie świadomości na temat skutków palenia w kominkach.

Czytaj więcej:

Londyn: Apele do Sadiqa Khana, aby opóźnił rozszerzenie strefy ULEZ

Badanie: Cząsteczki toksycznych zanieczyszczeń wykryto w płucach i mózgach płodów

Do kraju powróci "londyński smog"? Istnieją obawy o to, czym ludzie palą w piecu

Zanieczyszczenie spalinami w Londynie najwyższe od początku pandemii

Trzech na pięciu londyńczyków sprzeciwia się dalszej ekspansji strefy ULEZ

Mieszkańcy Surrey przeciwni rozszerzaniu strefy ULEZ. Niektórzy rozważają przeprowadzkę

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement