Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Listen to all parties on Brexit says Irish PM Leo Varadkar as he speaks to Theresa May

Listen to all parties on Brexit says Irish PM Leo Varadkar as he speaks to Theresa May
Zarówno Varadkar jak i Tusk wierzą w porozumienie z Wielką Brytanią. (Fot. Getty Images)
Leo Varadkar and Theresa May spoke for the first time since Brexit talks over Britain's border with Ireland collapsed on Monday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przemawiając w Dail Eireann, niższej izbie irlandzkiego parlamentu, Varadkar podkreślił, że "to ustrukturyzowane negocjacje (z rządem całego kraju) - nie negocjujemy z jedną partią polityczną w Wielkiej Brytanii albo Irlandii Północnej".

Tym samym odniósł się do poniedziałkowego załamania negocjacji ws. przyszłości Irlandii Północnej po tym, gdy kompromis wypracowany przez negocjatorów brytyjskiego rządu i Komisji Europejskiej został w ostatniej chwili zablokowany przez północnoirlandzką Demokratyczną Partię Unionistów (DUP), wspierającą konserwatywny rząd Theresy May w Londynie.

Odnosząc się do żądań DUP o uprzywilejowany dostęp do negocjowanego dokumentu, Varadkar ocenił, że "wszystkie partie powinny móc zobaczyć tekst w tym samym momencie". Dodał, że nie widzi "żadnego powodu, dla którego Partia Zielonych nie może go mieć w tym samym czasie co Fianna Fail, Sinn Fein czy DUP".

"Jest teraz w gestii Wielkiej Brytanii, aby wrócić do nas (ze swoją propozycją). (...) Chcę dać (premier May) czas, aby porozmawiała ze swoją partią i partnerami w rządzie" - dodał.

Jednocześnie irlandzki premier stanowczo zaznaczył, że jego administracja nie jest gotowa na dalsze ustępstwa. "Jeśli chodzi o stanowisko nasze i Komisji Europejskiej, (...) w pełni popieramy tekst, który został ustalony (w poniedziałek)" - powiedział.

W trakcie spotkania May z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem liderka DUP Arlene Foster przekazała dziennikarzom, że jej ugrupowanie "nie zaakceptuje odstępstwa w regulacjach, które oddzielą Irlandię Północną od reszty Wielkiej Brytanii", a "gospodarcza i konstytucyjna jedność Wielkiej Brytanii nie może być naruszona".

"Irlandia Północna musi opuścić Unię Europejską na tych samych zasadach, co reszta Wielkiej Brytanii" - podkreśliła Foster. Jej stanowisko poparła grupa zdeklarowanych eurosceptyków w brytyjskiej Partii Konserwatywnej.

Według spekulacji medialnych, proponowany tekst porozumienia zakładał "zbieżność regulacyjną" pomiędzy Irlandią Północną a będącą członkiem Unii Europejskiej Irlandią, która pozwoliłyby na utrzymanie w mocy porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku i powstrzymała powrót "twardej granicy" pomiędzy krajami.

W przyszłym tygodniu liderzy 27 państw członkowskich mają podjąć na szczycie UE decyzję o tym, czy osiągnięto "wystarczający postęp" w rozmowach, który pozwoliłby na rozpoczęcie negocjacji dotyczących przyszłych relacji handlowych pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Decyzja unijnych przywódców będzie oparta na rekomendacjach przekazanych przez Komisję Europejską i jej zespół negocjacyjny, na którego czele stoi Michel Barnier.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement