Ligue 1: Frankowski scored a goal and his Lens won 3:1 against PSG

Przemysław Frankowski był jednym z bohaterów RC Lens w starciu z faworyzowanym PSG. (Fot. Getty Images)
RC Lens won at home against Paris Saint-Germain 3:1 in the 17th round of the French Football Premier League. It was a clash between runner-up and Ligue 1 leader, with Przemyslaw Frankowski scoring the first goal and the Parisians suffering their first defeat of the season.

Do tej pory klub ze stolicy Francji był niepokonany we wszystkich rozgrywkach. Ostatni raz przegrał z AS Monaco (0:3). Miało to miejsce w zeszłym sezonie - 20 marca 2022 roku.

W drużynie PSG pauzowało wielu istotnych graczy. Argentyńczyk Lionel Messi wciąż odpoczywa po mistrzostwach świata w Katarze. Brazylijczyk Neymar nie mógł grać z powodu czerwonej kartki, którą otrzymał w poprzedniej kolejce, natomiast kontuzjowani są Francuzi Presnel Kimpembe i Timothee Pembele oraz Portugalczycy Nuno Mendes i Renato Sanches.

Z kolei w drużynie RC Lens niezdolny do gry jest m.in. Adam Buksa, który od października zmaga się z kontuzją kostki. W pierwszym składzie "Les Artesiens" mecz rozpoczął Przemysław Frankowski.

Wahadłowy reprezentacji Polski już w piątej minucie pokonał włoskiego bramkarza PSG - Gianluigiego Donnarummę, umieszczając piłkę w lewym dolnym rogu bramki. Było to jego pierwszy gol w tym sezonie oraz siódme trafienie dla klubu z północy Francji, w którym gra od sierpnia 2021 roku.

Radość graczy RC Lens nie trwała długo. Już trzy minuty później do wyrównania doprowadził Hugo Ekitike. Natomiast w 17. min. Francuz kameruńskiego pochodzenia mógł zdobyć druga bramkę, ale z bliska posłał piłkę obok lewego słupka.

W 28. min. Francuz Seko Fofana podał do Belga Loisa Opendy, który z bliska umieścił piłkę w bramce obok bezradnego Donnarumy. Lens prowadziło 2:1. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa.

Trenerzy obu drużyn nie wprowadzili zmian w przerwie. Na początku drugiej połowy na 3:1 podwyższył Alexis Claude-Maurice. Asystę przy golu Francuza zanotował Openda. Następnie Hiszpan Pablo Sarabia z PSG dostał idealne dośrodkowanie i główkował, lecz kongijski bramkarz Lens - Brice Samba świetnie zareagował i obronił ten strzał.

Wynik nie uległ już zmianie, gdyż gracze PSG nie byli w stanie sforsować najszczelniejszej obrony w lidze, która w 17 meczach straciła tylko 11 goli.

Mistrzowie Francji wygrali sześć poprzednich meczów w Ligue 1. PSG straciło punkty w lidze pierwszy raz od bezbramkowego remisu ze Stade de Reims 8 października, ale wciąż jest na pierwszym miejscu w tabeli. Paryżanie mają 44 pkt, czyli o cztery więcej od RC Lens.

Wczoraj rozegrano sześć meczów Ligue 1. AS Monaco wygrało 1:0 ze Stade Brestois po golu Rosjanina Aleksandra Gołowina. Dzięki temu klub z księstwa awansował na czwarte miejsce.

Olympique Lyon przegrał 0:1 z drużyną Mateusza Wieteski - Clermont Foot. W 87. minucie z rzutu karnego bramkę zdobył Muhammed Cham z Austrii. Wieteska już w piątej minucie został ukarany żółtą kartką za podcięcie rywala. Reprezentant Polski może być jednak zadowolony z zachowania czystego konta w starciu z utytułowanym rywalem.

Beniaminek z Clermont spisuje się nadspodziewanie dobrze w tym sezonie i zajmuje dziewiąte miejsce z dorobkiem 22 pkt.

W pozostałych spotkaniach FC Nantes pokonało AJ Auxerre 1:0 po golu Marcusa Coco. Toulouse FC wygrało 2:0 z AC Ajaccio, dzięki bramkom Brazylijczyka Rafaela Ratao i Belga Brechta Dejaegere.

Angers na własnym stadionie przegrało z Lorient 1:2. Gola dla gospodarzy w 10. min strzelił Senegalczyk Abdallah Sima, który w drugiej połowie skierował piłkę do własnej bramki. W 88. min autorem decydującego trafienia został Francuz Enzo Le Fee.

Dzisiaj zostaną rozegrane kolejne cztery mecze 17. kolejki Ligue 1. RC Strasbourg zmierzy się z Troyes AC, Stade de Reims z Lille OSC, Montpellier HSC z Olympique Marsylia, a Stade Rennais z OGC Nice.