Manchester United to face Villarreal in UEFA Europa League final

Manchester United objął prowadzenie w 39. minucie po trafieniu Edinsona Cavaniego (po prawej). (Fot. Getty Images)
Manchester United will face Villarreal in the UEFA Europa League final in Poland on May 26. The Red Devils reached the final with an 8-5 win on aggregate after a 3-2 loss Thursday to Roma at the Stadio Olimpico in the semifinal second leg match.

Manchester blisko awansu był już po pierwszym spotkaniu, które w ubiegłym tygodniu wygrał na własnym obiekcie aż 6:2. Wczorajszy rewanż "Czerwone Diabły" przegrały 2:3, ale na losy rywalizacji nie miało to żadnego wpływu.

Mimo sporej zaliczki, angielska ekipa podeszła do rewanżu poważnie. W składzie znalazły się największe gwiazdy z Bruno Fernandesem na czele. Goście objęli prowadzenie w 39. minucie po trafieniu Edinsona Cavaniego.

Roma dużo lepiej zaczęła drugą połowę, a w 57. i 60. minucie zdobyła dwie bramki. Na listę strzelców wpisali się Edin Dzeko oraz Bryan Cristante. W 69. minucie wyrównał jednak Cavani.

W 76. min na boisku w barwach stołecznej drużyny pojawił się Nicola Zalewski. Urodzony we Włoszech 19-letni napastnik reprezentacji Polski U-20 był blisko wymarzonego debiutu. W 83. minucie trafił bowiem do siatki, ale piłka wcześniej odbiła się od obrońcy "ManU" Alexa Tellesa i ostatecznie jemu zapisano samobójczego gola.

Manchester w finale Ligi Europy wystąpi po czteroletniej przerwie. W 2017 roku pokonał Ajax Amsterdam 2:0. Wciąż jest to ostatnie trofeum wywalczone przez ten klub. W półfinale poprzedniej edycji angielska ekipa uległa Sevilli.

W drugiej parze półfinałowej sprawa awansu była otwarta. Pierwszy mecz Villarreal wygrał bowiem tylko 2:1. Nawet skromna wygrana 1:0 Arsenalu dałaby awans "Kanonierom". Londyńczycy hiszpańskiej obrony nie zdołali jednak sforsować i spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Villarrealowi sprzyjało szczęście, bo dwukrotnie w słupek trafił napastnik Arsenalu Pierre-Emerick Aubameyang. Po ostatnim gwizdku goście nie kryli radości. W finale europejskich rozgrywek, nie licząc Pucharu Intertoto, wystąpią bowiem po raz pierwszy w historii.

To był też ważny moment dla szkoleniowca "Żółtej łodzi podwodnej" Unaia Emery'ego. W 2019 roku Hiszpan został zwolniony z funkcji trenera... Arsenalu.

Londyński klub był potęgą na przełomie wieków, ale od kilku lat jest w pogłębiającym się kryzysie. Wszystko wskazuje na to, że sezon 2021/22 będzie pierwszym od 1995/96, w którym Arsenal nie wystąpi w europejskich pucharach.

Już wcześniej UEFA poinformowała, że zaplanowany na 26 maja w Gdańsku finał obejrzy z trybun 9 500 widzów, w tym po 2 000 kibiców obu klubów.