Menu

Life expectancy in England falls to lowest level since 2011

Life expectancy in England falls to lowest level since 2011
Mieszkańcy Anglii muszą się borykać w czasach pandemii z wieloma problemami zdrowotnymi, które nie zawsze są leczone... (Fot. Getty Images)
Excess deaths due to the coronavirus pandemic contributed to life expectancy in England falling last year to its lowest level in almost a decade, according to Public Health England (PHE).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

PHE opublikowało swój raport na temat stanu zdrowia ludności w Anglii 2021, który ma dawać najbardziej kompleksowe spojrzenie na stan zdrowia narodu. Z dokumentu wynika, że "bardzo wysoki poziom" nadmiernej liczby zgonów spowodował spadek przeciętnej długości życia o 1,3 roku dla mężczyzn (do 78,7 lat) i 0,9 roku dla kobiet (do 82,7 lat). Zdaniem tej instytucji, były to najniższe wskaźniki od 2011 roku dla obu płci.

Stwierdzono, że poziom nierówności w zakresie średniej długości życia między najbardziej i najmniej ubogimi rejonami - zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet - był wyższy niż we wszystkich poprzednich latach, dla których PHE ma dane, czyli obejmującymi ostatnie dwie dekady.

"Covid-19 był przyczyną zgonów, które przede wszystkim wpłynęły na różnicę w danych za 2020 r., jednak wciąż znaczny wpływ na wyższą śmiertelność mają choroby serca, rak płuc i przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych w uboższych regionach" – czytamy w raporcie.

Ponadto PHE informuje, że demencja i choroba Alzheimera pozostały główną przyczyną zgonów w Anglii u kobiet i są na trzeciej pozycji wśród mężczyzn. Demencja była wykazywana wcześniej jako główny problem zdrowotny występujący w około jednej czwartej wszystkich zgonów z powodu Covid-19 między marcem a czerwcem 2020 r. w ubiegłym roku.

Z raportu Public Health England wynika, że obecnie w Anglii ludzie żyją krócej niż jeszcze 10 lat temu. (Fot. Andy Holmes/ Unsplash)

Do czerwca tego roku zmniejszyła się o około 35 tys. liczba osób w wieku 65 lat i starszych ze zdiagnozowaną demencją, co może potencjalnie wynikać z większej liczby zgonów wśród osób z demencją podczas pandemii, a także ze zmniejszonego dostępu do usług diagnostycznych.

Stwierdzono także, że połowa osób z pogarszającym się stanem zdrowia w okresie od maja 2020 r. do stycznia 2021 r. nie zgłosiła się na leczenie, głównie z powodu niechęci dodatkowego obciążania NHS lub z obawy przed złapaniem wirusa. Nastąpił także "bezprecedensowy" wzrost liczby zgonów spowodowanych używaniem alkoholu - o 20 proc. w zeszłym roku w porównaniu z 2019 r.

Raport odnotowuje również "głęboki wpływ" pandemii na życie młodych ludzi "z powodu izolacji i przerw w edukacji". "Niektóre z tych skutków będą miały charakter długoterminowy, a dostępne dane nie są jeszcze wystarczające, aby je zmierzyć" – zaznaczono w dokumencie.

Zdaniem autorów opracowania, bezpośredni wpływ pandemii Covid-19 dotknął przede wszystkim osoby z mniejszości etnicznych, ludzi mieszkających w rejonach uboższych oraz osoby starsze i cierpiące z powodu wcześniej istniejących schorzeń.
 

Czytaj więcej:

Anglia: Pandemia zwiększa nierówności między północą a południem

Badanie: Szczepienia mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne

Naukowcy z UK: Dziewięć "starych" leków ma potencjał w leczeniu Covid-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 25.10.2021
  GBP 5.4395 złEUR 4.6018 złUSD 3.9502 złCHF 4.3054 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement