Bayern beats Benfica to qualify for Champions League last 16

To był niemal idealny jubileusz Lewandowskiego! (Fot. Stefan Matzke - sampics/Corbis via Getty Images)
The German champion booked its place in the Champions League last 16 on Tuesday as Robert Lewandowski scored a hat trick for a 5-2 victory over Benfica to extend Bayern’s perfect record of four wins from four in the group stage. That took Lewandowski to 81 career goals in his 100th Champions League game.

Ze stu występów w LM Lewandowski zaliczył 28 w barwach Borussii Dortmund i 72 w Bayernie. Rekordzistą pozostaje Portugalczyk Cristiano Ronaldo - 180 meczów.

Na celowniku 33-latka jest również "setka" w liczbie goli. Obecnie ma ich w dorobku 81, a więcej zdobyli tylko Ronaldo - 139 i Argentyńczyk Lionel Messi - 123. W obecnej edycji Polak ma na koncie osiem trafień i przewodzi klasyfikacji strzelców.

Koncert Lewandowskiego zaczął się w 26. minucie. Wówczas po dośrodkowaniu Kingsleya Comana z bliska skierował piłkę głową do siatki. Sześć minut później zanotował asystę, a z gola cieszył się Serge Gnabry. Benfica niespodziewanie odgryzła się golem Morato w 38. minucie.

Tuż przed przerwą Lewandowski miał doskonałą okazję na gola, czyli rzut karny. Zwykle jest pewnym wykonawcą. Tym razem jednak uderzył w środek bramki i Odysseas Vlachodimos zdołał obronić.

Tuż po przerwie prowadzenie Bawarczyków podwyższył Leroy Sane. W 61. minucie znów na listę strzelców wpisał się Lewandowski, który wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem rywali.

W 74. minucie drugiego gola dla Benfiki zdobył Darwin Nunez. Natomiast w 84. wynik ustalił niekwestionowany bohater wieczoru - Lewandowski.

Bayern odniósł czwarte zwycięstwo w czwartym meczu obecnej edycji i ma imponujący bilans bramek 17:2. Bawarczycy już na pewno wystąpią w 1/8 finału.

Sześć punktów do lidera traci Barcelona. Po golu Ansu Fatiego w 70. minucie pokonała na wyjeździe Dynamo Kijów 1:0. W ukraińskiej drużynie do 77. minuty grał Tomasz Kędziora.

W fazie pucharowej jest już także Juventus Turyn. "Stara Dama", z Wojciechem Szczęsnym w bramce, pokonała u siebie Zenit Sankt Petersburg 4:2. Dwie bramki dla gospodarzy zdobył Paulo Dybala, a po jednej dołożyli Federico Chiesa i Alvaro Morata.

Druga w tej grupie Chelsea skromnie wygrała na wyjeździe z Malomoe FF 1:0 i jest bliska awansu. Wygraną obrońcom tytułu zapewnił Hakim Ziyech.

Znów emocjonująco było w meczu Manchester United - Atalanta Bergamo. W poprzedniej kolejce "Czerwone Diabły" wygrały u siebie 3:2, choć przegrywały 0:2. W Bergamo natomiast po dwóch golach Cristiano Ronaldo w doliczonym czasie pierwszej i drugiej połowy zdołały zremisować 2:2. Dla Atalanty trafiali Josip Ilicic i Duvan Zapata.

"ManU" prowadzi w tabeli, ale tyle samo punktów ma Villarreal, który wygrał u siebie z Young Boys Berno 2:0. Dwa mniej zgromadziła Atalanta, a Szwajcarów od czołowej dwójki dzielą cztery punkty.

Wyrównana sytuacja jest też w grupie G. Prowadzenie w tabeli utrzymali piłkarze Red Bull Salzburg, mimo porażki z VfL Wolfsburg 1:2. Lider ma dwa punkty przewagi nad "Wilkami" oraz nad Lille, które wygrało na wyjeździe z Sevillą 2:1. Hiszpańska ekipa zajmuje ostatnie miejsce, ale wciąż jest w grze. Do mistrza Austrii traci cztery punkty.

Bayern rozbity w Pucharze Niemiec. "Historyczna przegrana, klęska, blamaż"