Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The curator of Tate Modern about Magdalena Abakanowicz's exhibition: Viewers are stunned by them

The curator of Tate Modern about Magdalena Abakanowicz's exhibition: Viewers are stunned by them
Wystawa została zorganizowana przy współudziale Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. (Fot. Twitter/@FondoDocArteCon)
Magdalena Abakanowicz's textile installations were absolutely groundbreaking and we hope that thanks to this exhibition she will become as famous in Great Britain as she deserves - said Dina Achmadejewa, one of the curators of the Polish artist's exhibition at London's Tate Modern gallery.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak dodaje, są na to pełne szanse, czego dowodzą zarówno dotychczasowa frekwencja, jak i odbiór "Every Tangle of Thread and Rope" przez zwiedzających. Wystawa w Tate Modern, będącej najważniejszą w Wielkiej Brytanii i jedną z najważniejszych na świecie galerii sztuki współczesnej, jest pierwszą tak szeroką prezentacją prac Abakanowicz w tym kraju od prawie 50 lat.

Choć to na razie pierwsze tygodnie wystawy - otwarto ją 17 listopada, a potrwa do 21 maja przyszłego roku - Achmadejewa ocenia, że reakcje publiczności są niezwykle pozytywne, zarówno tych osób, które nigdy wcześniej nie słyszały o Abakanowicz, jak i tych znających jej twórczość i mających świadomość jej wkładu w sztukę XX wieku.

"Jeśli chodzi o frekwencję, to jest ona duża, ale jako kuratorzy staramy się śledzić nie tylko liczby, ale i reakcje ze strony odwiedzających, np. we wpisach w mediach społecznościowych. Posty dotyczące tej wystawy mają na koncie Tate na Instagramie 69 tys. polubień i ogromną liczbę komentarzy" - podkreśliła Achmadejewa.

"Ale jest też druga grupa zwiedzających, którzy przychodzą wiedząc, że Abakanowicz była absolutną pionierką, jeśli chodzi o instalacje z tkaniny. W przypadku tych widzów przechodząc przez wystawę często zdarza się zasłyszeć entuzjastyczne rozmowy - takie jak dziś słyszeliśmy - podczas których wymieniają się oni uwagami, że robiła rzeczy niemal niemożliwe, jak technicznie imponujące są jej dzieła, jak przełomowe techniki stosowała" - wskazuje.

Achmadejewa przypomina, że Abakanowicz miała wystawy w Wielkiej Brytanii w latach 70. XX wieku, wśród których należy wymienić zwłaszcza tę w Whitechapel Art Gallery w Londynie w 1975 r., a jej instalacja rzeźbiarska znajduje się w Yorkshire Sculpture Park, więc nie można mówić, że polska artystka jest tu zupełnie nieznana, ale przyznaje, że nie jest tak znana szerszej publiczności, jak powinna być.

"Absolutnie mamy nadzieję i wierzymy w to, że ta wystawa to zmieni. I mamy podstawy, by tak sądzić, bo historyczne dane pokazują, że przekłada się to na rozpoznawalność. Przed pandemią mieliśmy 7 mln odwiedzających rocznie, więc Tate Modern ma potencjał do docierania do bardzo dużego grona ludzi. A Abakanowicz jest jedną z tych postaci, które w naszym przekonaniu w pełni na to zasługują" - dodaje.

Czytaj więcej:

Historyczny brytyjski liniowiec Queen Mary ma być ponownie otwarty dla zwiedzających

"The Times" o wystawie Abakanowicz w Tate Modern: Fascynująca i hipnotyzująca

Portret królowej Elżbiety II Andy’ego Warhola sprzedany za rekordową kwotę

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement