Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

G7: PM expects pragmatic solutions on Northern Ireland

G7: PM expects pragmatic solutions on Northern Ireland
Podczas odbywającego się szczytu G7 przywódcy UE zgodzili się kontynuować rozmowy, aby spróbować znaleźć rozwiązanie kwestii dotyczących protokołu w sprawie Irlandii Północnej. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson thinks there will be 'some pragmatic solutions' to post-Brexit trading arrangements in Northern Ireland, he has told the BBC. The prime minister held talks with EU leaders at the G7 summit on Saturday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przy okazji odbywającego się w Carbis Bay w Kornwalii szczytu przywódców grupy G7 Johnson spotkał się dzisiaj z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jak poinformowało biuro brytyjskiego premiera, przywódcy UE zgodzili się kontynuować rozmowy, aby spróbować znaleźć rozwiązanie kwestii dotyczących protokołu w sprawie Irlandii Północnej. Johnson dał jasno do zrozumienia, że Wielka Brytania jest zobowiązana do znalezienia "praktycznych rozwiązań w ramach protokołu w sprawie Irlandii Północnej" i "jasno wyraził pragnienie pragmatyzmu", ale podkreślił również, że ochrona porozumienia wielkopiątkowego jest najważniejsza, powiedział jego rzecznik. "Położyliśmy wszystkie opcje na stole" - dodał.

Nieporozumienia między Wielką Brytanią a UE dotyczą wdrożenia w życie protokołu w sprawie Irlandii Północnej, będącego częścią umowy o warunkach Brexitu, którego celem jest uniknięcie kontroli na granicy między Irlandią Północną a Irlandią. Brak kontroli został uznany za kluczowy dla podtrzymywania procesu pokojowego w Irlandii Północnej, który został zapoczątkowany porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 r.

Aby było to możliwe, Irlandia Północna pozostała w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami, co oznacza, że towary wysyłane do niej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa mają podlegać kontrolom. To powoduje zakłócenia w dostawach towarów do Irlandii Północnej. Najnowszą odsłoną sporu jest schłodzone mięso, którego sprowadzania na swoje terytorium UE nie dopuszcza, a z końcem czerwca upływa okres przejściowy, po którym nie będzie ono mogło być wysyłane z Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii) do Irlandii Północnej.

Brytyjski rząd sugeruje, że jest gotowy do jednostronnego przedłużenia tego okresu przejściowego dotyczącego schłodzonego mięsa, tak jak to zresztą już zrobił w marcu w przypadku innych produktów. To według UE byłoby złamaniem uzgodnień zawartych w protokole.

Przed szczytem G7 Komisja Europejska oświadczyła, że jej cierpliwość jest "na wyczerpaniu", a von der Leyen - że protokół jest jedynym sposobem na zapobieżenie powrotowi twardej granicy w Irlandii i musi być w pełni wdrożony w życie. Z kolei podczas sobotniego spotkania z Johnsonem Macron miał powiedzieć, że poprawa francusko-brytyjskich relacji jest możliwa tylko, jeśli Londyn będzie wypełniał swoje zobowiązania.

Czytaj więcej:

Szczyt G7: Pandemia, klimat i gospodarka głównymi tematami obrad

Rodzina królewska gościła przywódców G7 w ogrodzie botanicznym

Macron: Poprawa relacji z UK możliwa, jeśli Johnson dotrzyma słowa ws. Brexitu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement