Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irish government launches legal challenge against UK's Northern Ireland Legacy Bill

Irish government launches legal challenge against UK's Northern Ireland Legacy Bill
Wicepremier Irlandii Micheal Martin podkreślił, że rząd UK "jednostronnie dążył do przyjęcia przepisów" pomimo obaw rządu irlandzkiego. (Fot. ADRIAN DENNIS/AFP via Getty Images)
The Irish Government announced yesterday that it had lodged a complaint against the UK under the European Convention on Human Rights (ECHR) in relation to a law that allows for an amnesty for offenders committed for political motives during the Northern Ireland conflict.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ustawa weszła w życie we wrześniu tego roku mimo obiekcji ze strony władz Irlandii oraz wszystkich partii politycznych w Irlandii Północnej. Wprowadza ona przedawnienie dla tych sprawców przestępstw popełnionych z pobudek politycznych, którzy w najlepszej wierze złożą zeznania przed nowo powołaną Niezależną Komisją ds. Pojednania i Odzyskiwania Informacji (ICRIR).

"Decyzja ta została podjęta po wielu przemyśleniach i starannym rozważeniu. Żałuję, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której musieliśmy dokonać takiego wyboru" - oświadczył wicepremier Irlandii Micheal Martin.

Podkreślił, że rząd Wielkiej Brytanii "jednostronnie dążył do przyjęcia przepisów" pomimo obaw rządu irlandzkiego i innych, a zastrzeżenia do ustawy zgłosiło wielu międzynarodowych obserwatorów, w tym Komisarz Praw Człowieka Rady Europy i Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka.

"Co najważniejsze, ustawodawstwu temu sprzeciwiają się mieszkańcy Irlandii Północnej, zwłaszcza ofiary i rodziny, na które ustawa ta będzie miała najbardziej bezpośredni wpływ" - dodał. "W szczególności mamy obawy dotyczące przepisów, które pozwalają na przyznanie immunitetu i które zamykają istniejące drogi do prawdy i sprawiedliwości w sprawach historycznych, w tym śledztw, dochodzeń policyjnych, dochodzeń policyjnego ombudsmana i powództw cywilnych" - wyjaśnił.

Projekt ustawy został złożony w lipcu 2021 roku przez rząd Borisa Johnsona. W pierwotnej wersji amnestią mieli zostać objęci wszyscy sprawcy przestępstw popełnionych w Irlandii Północnej z powodów politycznych przed kończącym konflikt porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 roku. Jednak wskutek sprzeciwu, który budził pomysł tak szerokiej amnestii, zostało to zmienione i będą mogli być nią objęci tylko ci, którzy w dobrej wierze złożą zeznania przed ICRIR.

Pomimo to pojawiły się ostrzeżenia, że ustawa może naruszyć EKPC, ponieważ Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał wcześniej, że udzielanie amnestii jest niezgodne z obowiązkiem państwa do zapewnienia sposobu na zbadanie nienaturalnych zgonów i zarzutów tortur. Wymóg przestrzegania EKPC jest częścią porozumienia wielkopiątkowego.

Pomysł przedawnienia został źle przyjęty w Irlandii Północnej - opowiedziały się przeciw temu wszystkie tamtejsze partie, choć zasadniczo różnią się one w ocenie samego konfliktu. Natomiast poparli go żołnierze brytyjscy, którzy w przeszłości służyli w Irlandii Północnej oraz ich rodziny, gdyż zamyka to możliwość pociągania żołnierzy do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w trakcie konfliktu.

W czasie trwającego od końca lat 60. XX wieku konfliktu w Irlandii Północnej zginęły 3 532 osoby, z czego nieco ponad połowa to cywile. Prawie dwie trzecie ofiar innych niż cywilne stanowili członkowie brytyjskich sił zbrojnych bądź policji.

Czytaj więcej:

Raport: Republika Irlandii przychylniejsza imigrantom niż Irlandia Północna

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement